İmam Hüseyin anıldı

Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİ-DER) tarafından, Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin ve beraberindeki 71 kişinin Kerbela’da şehit edilmesinin 1380’inci yıldönümü nedeniyle Halkalı’daki Yahya Kemal Kültür Merkezi’nde “Evrensel Aşure Matem Merasimi” düzenlendi.

09 Eylül 2019 Pazartesi, 22:22
Abone Ol google-news

 Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Küçükçekmece Kaymakamı Tuğran Bedirhanoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, Türkiye Caferileri lideri ve CAFERİDER Onursal Başkanı Selahattin Özgündüz, CAFERİ-DER Tanıtım Araştırma Vakfı Başkanı Sinan Kılıç, Cem Vakfı Onursal Başkanı İzzettin Doğan, yurtiçi ve yurtdışından siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Aşure Meydanı ve çevresindeki alanlar ile ev ve işyerlerine siyah bayraklar ile Kerbela faciasını tasvir eden resimler asılırken, katılımcılar yasın sembolü siyah elbiseler giydi. Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu tarafından sahnelenen ve Kerbela faciasının anlatıldığı tiyatro gösterisi ise gözyaşları ile izlendi. Tören alanında Kızılay yararına düzenlenen “Kan Ver, Hayat Kurtar” kampanyasında yüzlerce kişi kan verdi.
Törende konuşan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, “İmam Hüseyin meclisindeyiz ve onun yas matemini tutmaktayız. Kerbela olayı ve İmam Hüseyin’in mücadelesi çok iyi anlaşılmalı. Bu olaydan bugünlerimiz ve geleceğimiz için lazım olan dersleri çıkarmalıyız. İmam Hüseyin, masumiyet, adalet ve özgürlüğü temsil etmektedir” diye konuştu.