İngiliz mahkemesi, Abramovich'i haklı buldu

Chelsea futbol kulübünün sahibi Rus iş adamı Roman Abramovich, Rus oligark Boris Berezovski'nin aleyhinde açtığı davayı kazandı.

31 Ağustos 2012 Cuma, 15:27
Abone Ol google-news

Abramovich'in Rus petrol şirketi Sibneft'in hisselerini "değerinin çok altında" satması yönünde kendisine telkinde bulunduğunu ve anlaşmaya uymadığını iddia eden Berezovski, 3 milyar sterlinden fazla tazminat talebinde bulunmuştu.

Yüksek Mahkemede yaklaşık üç aydır devam eden dava sonucunda Yargıç Gloster bugün, Abramovich lehinde karar verdi. Abramovich'in "güvenilir bir tanık" olduğuna karar veren yargıç, Berezovski'nin iddialarını reddetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaşadığı anlaşmazlığın ardından 2000 yılında bu ülkeden ayrılan ve İngiltere'ye yerleşmeden önce bir süre Fransa'da yaşayan 66 yaşındaki Berezovski kararın ardından mahkemenin önünde açıklama yaptı.

Boris Berezovski, "Kararı temyize götürüp götürmeyeceğimi bilmiyorum, avukatlarımla konuşacağım. Karardan dolayı şaşkınım. Yargıç Gloster, Rus tarihini yeniden yazmak konusunda sorumluluk aldı. Bana bu karar, Putin yazmış intibası uyandırdı" dedi.

Karar duruşmasına gelmeyen 45 yaşındaki Rus iş adamı Abramovich'in avukatları da, müvekkillerinin karardan duyduğu memnuniyeti ifade eden bir açıklama yayımladı.