İngiltere'den çıkış yapanlar kayıt altına alınacak

İngiliz hükümeti, ülkeden çıkışlarda pasaport kontrolü yapılacağını, yolcu bilgilerinin kayıt altına alınarak İçişleri Bakanlığına bildirileceğini açıkladı.

08 Nisan 2015 Çarşamba, 15:05
Abone Ol google-newsÜlkeden çıkışlarda pasaport kontrolü yapılmasını öngören yeni uygulama ile ülkeden hava, deniz ve kara yoluyla ayrılanların bilgileri İngiltere İçişleri Bakanlığı ile paylaşılacak.

İngiltere'den ayrılan ve ülkede kalan kişilerin takibini kolaylaştırmayı amaçlayan uygulama ile polis ve güvenlik güçlerinin suçlu ve teröristleri takip etmeleri sağlanacak. Yasa dışı göçü önlemeyi amaçlayan uygulama sayesinde kimin ülkeyi terk ettiği ve kimin kaçak olarak kaldığı tespit edilecek.

Geçen yıl çıkarılan göç yasası kapsamında hazırlanan uygulamanın  IŞİD saflarına katılmak için Suriye'ye ulaşmak isteyen İngiliz vatandaşlarının seyahatlerini de engelleyebileceği bildiriliyor. İngiltere'den Suriye'ye ve Irak'a yaklaşık 600 İngiliz vatandaşının IŞİD saflarında savaşmak için gittiği tahmin ediliyor.

Uygulamanın yığılmaları önlemek için kademeli olarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Buna göre, ilk etapta yolcuların yüzde 25'inin daha sonra ise yüzde 50'sinin pasaportları kontrol edilmeye başlanacak. Haziran ayı ortasında ise pasaport kontrolleri ve pasaport bilgilerinin doğrulanması tüm yolculara uygulanacak.

1998 yılından bu yana ülkeden ayrılan kişilerin pasaportları kontrol edilmiyordu.