İran'dan Trump kararnamesine sert tepki: Mütekabiliyet uygulayacağız

ABD Devlet Başkanı Donald Trump’ın aralarında İran’ın da olduğu yedi Müslüman ülke vatandaşlarının önümüzdeki 90 gün süresince ABD’ye girişlerine geçici yasak getiren kararnameyi imzalamasının ardından İran’dan sert tepki geldi.

29 Ocak 2017 Pazar, 09:47
Abone Ol google-news

 

İsveç gazetelerinin haberlerine göre İran Dışişleri Bakanlığı, ABD vatandaşlarının İran’a girişlerine yasak getirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada ABD’nin Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye giriş yasağı uygulamasına karşı ‘gerekli yasal ve politik tedbirlerin’ alınacağını duyurdu.
İran Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Trump’ın imzaladığı kararnamenin ‘İslam Dünyasını ve İran ulusunu açıkça aşağıladığı’ vurgulandı.

Açıklamada ‘‘Biz Amerikan halkına saygı duyuyor ve ABD halkı ile hükümetini birbirinden ayırıyoruz. Ancak vatandaşlarımızın haklarını korumak için bu aşağılayıcı kısıtlamalar kaldırılana kadar buna gerekli cevap verilecektir.’’ denildi.

İRAN MÜTEKABİLİYET İLKESİNİ UYGULAYACAĞIZ

ABD Başkanı Donald Trump’ın aralarında İran’ın da olduğu yedi Müslüman ülke vatandaşına vize sınırlaması getiren kararı yürürlüğe koymasına tepki gösteren İran, mütekabiliyet uygulamasına gideceğini bildirdi.

Konuya ilişkin İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “ İran İslam Cumhuriyeti, yurttaşlarının haklarını ve saygınlığını savunmak amacıyla ABD’nin İran vatandaşlarına yönelik aşağılayıcı kısıtlamalarını kaldırıncaya kadar mütekabiliyet ilkesini uygulayacaktır” denildi.
Açıklamada, “ İran ayrıca, ABD’nin uluslararası ikili ve çok taraflı anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerinin ihlaline karşılık gerekli cevap hakkını kendine saklı tutmaktadır” ifadelerine yer verildi.

ABD tarafından konulan seyahat kısıtlamasının İran halkına açık bir hakaret olduğunu kaydeden İran Dışişleri Bakanlığı, “Amerikanın güveliğini sağlamak ve terörizmle mücadele bahanesiyle alınan bu karar, aşırılık yanlıları ve onları destekleyenlere büyük bir hediye olarak tarihe kaydedilecektir” dedi.

Trump'tan yeni kararname: Sığınmacılara karşı katı güvenlik önlemleri geliyor 

 

ABD'li akademisyenler Trump'a karşı bildiri yayınladı: Göçmen yasağı insanlık dışı

 

Trump'ın imzaladığı sığınmacı kararnamesine Facebook kurucusu Mark Zuckerberg'den tepki: Endişeliyim 

 

 Kanada Başbakanı Justin Trudeau: ABD'ye giremeyen sığınmacılar Kanada'ya gelebilir