İsrail'den şok C planı

Yedioth Ahronoth'a göre, İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Türkiye'nin yaptırımlarına misilleme olarak "PKK liderleriyle buluşmak, ABD'deki Ermeni lobisiyle Kongre'de işbirliği" gibi sert önlemler almaya kararlaştırdı.

Yayınlanma: 09.09.2011 - 08:35
Abone Ol google-news

Yedioth Ahronoth gazetesi, "İsrail, Türkiye'yi 'Cezalandıracak'" başlığını kullandığı haberinde, İsrail'in filo baskını nedeniyle özür dilemediği için getirilen yaptırımlara karşı önlemler alacağını duyurdu. Gazete "Dışişleri Bakanı Lieberman, Türkiye'nin adımlara karşı bir dizi sert önlem formüle etti. İsrail, ABD'deki Ermeni lobisi ile işbirliği yapıp Kürt isyancılarına askeri destek önerebilir" diye yazdı.

Türkiye'ye misillemeyi görüşmek için toplandılar

Üst düzey İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Perşembe günü bir araya gelerek Cumartesi günü Lieberman ile yapılacak toplantı için hazırlıklar yaptıklarını kaydeden gazete, "Cumartesi oturumu, İsrail'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son tehditlerine ve Ankara'nın Kudüs ile diplomatik bağların düzeyini düşürme kararına İsrail'in vereceği yanıtı görüşülmesine yönelik" dedi.

Haberde Perşembe günü yapılan toplantı ardından İsrailli yetkililerin, Türkiye'nin İsrail'in özür dilemesi ile pek ilgili olmadığı, Kudüs ile ihtilafını, Ankara'nın Müslüman dünyasındaki statüsünü güçlendirmek için kullanmayı tercih ettiği değerlendirmesinde bulundukları belirtildi. Ayrıca "Böylece Lieberman'ın özür dilemek için yaratıcı formüller aramaya gerek olmadığına karar verdiği, bunun yerine de İsrail'in Türkiye'yi cezalandırma çabalarına odaklanmasını tercih ettiği" kaydedildi.
 

'Diplomatik ve Güvenlik' yaptırımları

Şimdi dışişleri bakanlığının "Türklere karşı kullanılacak bir diplomatik ve güvenlik 'alet çantası'nı formüle etmeyi kararlaştırdığını" kaydeden gazete, ilk adım olarak da İsrailli eski askerlerden Türkiye'ye yolculuk etmemelerinin, yurttaşlardan Türkiye aktarmalı yolculuklardan vazgeçmelerinin isteneceğini kaydetti.
 

Lieberman, Ermeni lobiye Kongre'de işbirliğini önerecek

Diğer planlanan önlemler arasında Ermenilerle işbirliğinin kolaylaştırılmasının bulunduğunu belirten gazete "Lieberman'ın bu ay ABD'ye yapacağı ziyaret sırasında Ermeni lobi liderleriyle buluşması ve Kongre'deki Türkiye karşıtı işbirliğini önermesinin beklendiğini" belirtti. Bu adımın "dünya çapında Ermeni holokostunun tanınmasını teşvik çabalarına İsrail'in katkısının yapması" anlamına geldiği yorumu yapılan haberde bunun da Türkiye'ye "ciddi bir biçimde zarar vereceği" öne sürüldü, İsrail'in "Ağrı Dağı ile ilgili anlaşmazlıkta Ermenistan'a destek verebileceği" de belirtildi.


'Lieberman PKK liderleriyle toplantıları düzenlemeyi planlıyor'


Haberde PKK ile işbirliğinin yapılacağına da dikkat çekilirken de "Lieberman, aynı zamanda Kürt isyancı grubu PKK liderleri ile Avrupa'da toplantıları düzenlemeyi de planlıyor. Amacı, onlarla 'işbirliğini yapmak ve onları mümkün olan her alanda güçlendirmek'. Bu toplantılarda Kürtler, İsrail'den eğitim ve silah biçiminde askeri yardım isteyebilir, böyle bir adım gerçekleşirse büyük bir Türkiye karşıtı pozisyon olur."

'Diplomatik kampanya da yürütülecek'

Yedioth Ahronoth, haberinde ayrıca Lieberman'ın "alet çantası"nda bir "diplomatik kampanya"nın da bulunduğunu, bu bağlamla dünya çapındaki İsrail temsilciliklerine "Azınlıklara karşı herhangi bir Türk girişimiyle mücadeleye katılma ve bilgilendirme talimatı verileceğini" yazdı.

Gazete "Lieberman tarafından formüle edilen sert yanıt, diğer bazı şeyler arasında dışişleri bakanının Erdoğan'a, İsrail karşıtı hareketlerinin 'tek yönlü bir sokak' olmadığını net bir biçimde gösterme arzusundan kaynaklandığı"nı da kaydetti.

Bu çerçevede gazete, haberini, Lieberman'ın, "Erdoğan'a, kendisine İsrail'e bulaşmanın pek karlı olmadığını kanıtlayacak bir bedel ödeteceğiz. Türkiye, bize saygı ve nezaket gösterirse iyi eder" sözleriyle noktaladı.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler