İstanbul'da Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var

İstanbul'da düzenlenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için Taksim'de toplanan LGBTİ+'lara polis müdahale etti. Müdahale sonucu en az 35 kişi gözaltına alındı. Polis, İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm giriş çıkışları kapatırken, caddeyi boşaltmaya başladı.

26 Haziran 2021 Cumartesi, 16:13
İstanbul'da Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı var
Abone Ol google-news

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, "Sokak Bizim" diyerek 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için Taksim'e çağrı yaptı.


Yürüyüşün "anayasal düzene, genel sağlığa ve genel ahlaka aykırı olabileceği" gerekçe gösterilirken, Onur Haftası Komitesi Cihangir'de basın açıklamasında bulundu.

Cihangir’de okunan açıklamanın tamamı şöyle:

“Kendi sokaklarımızda, kendi derelerimizde, kendi dağlarımızda, kendi bedenlerimizde türlü türlü yöntemlerle tahakküm kurma haddini bulanlara; mafyalara, nefrete, kutuplaşmaya inat yaşam alanlarımızı koruyor ve çoğaltıyoruz.

Topluma yönelik son yıllarda gerçekleştirilen ve sistematik olarak devam eden baskıya karşı sokaklarımızı koruyoruz.

Hem LGBTİ+’lar hem de tüm toplum için baskıyla, şiddetle, zorbalıkla geçti. Ancak hiçbirimiz haklarımızdan, varoluşlarımızdan ve özgürlüğümüzden vazgeçmiyoruz.

Gökkuşağına dair her şeyi suç unsuru gibi göstermeye çalışanlara karşı, lubunyalar gökkuşağına sahip çıkmaya devam ediyor.

Küçük Bayram’da yerlerinden edilen seks işçisi kadınlar, yaşadığımız tüm felaketlerde olduğu gibi pandemide de güvencesizliğe, şiddete ve baskıya karşı sokakta direnmeye devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’nun atanmasıyla başlayan eylemlerde başta LGBTİ+’lar olmak üzere tüm Boğaziçi öğrencileri ve akademisyenleri devlet şiddetine, kayyumlara ve atamalara karşı kampüste ve sokakta direnmeye devam ediyor.

6 Mart günü Kadıköy’de gözaltı işkencesine maruz kalan Kürt trans artı kadınlar, sokakta direnmeye devam ediyor.

Lubunyaların ve kadınların yaşamını korumayı amaçlayan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede kaldıranlara karşı, kadınlar ve LGBTİ+’lar sokakta direnmeye devam ediyor.

12. cumhurbaşkanının yok öyle bir şey diyerek yok saymaya çalıştığı lezbiyenler kimliklerine sahip çıkmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

Mafyatik ilişkileri ifşa olan bakanların hedef gösterdiği, sapkın ilan ettiği lubunyalar onurla açılmaya, görünür olmaya, ahlakçılıktan sapmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

Siyasetten dışarı atılmak istenerek, parti binaları basılarak korkutulmaya çalışılan Kürtler, Deniz Poyraz’ı yaşatmaya, sokakta direnmeye devam ediyor.

İkizdere’de ve tüm coğrafyada dağlar ve sular için direnenler ormanlarda ve sokakta direnmeye devam ediyor.

Günlerdir iktidarların atıkları Marmara Denizi’nin üstünde kendini gösteriyor. Buna rağmen bugün aynı zamanda İstanbul’un doğasının, denizinin, tüm canlıların yaşam alanlarının katledilmesi anlamına gelen Kanal İstanbul’un temel atma töreni var. 

Bizler yaşamı savundukça ve var ettikçe, devletler Gezi Parkı’ndan Hasankeyf’e yıllardır doğayı ve kültürü talan etmeye arsızca devam ediyor.

Bizler şiddeti ve tehditleri Eryaman’dan, Sur’dan, Kazdağları’ndan ve daha birçok güvenli yaşam alanımızın talan edilmesinden tanıyoruz. Her geçen gün daha çok afişe edilen devlet mafya ilişkileri yıllardır hayatlarımızda, evlerimizde; peşimizi bırakmıyor!

Bu sene de Heybeliada’da ve Maçka’da devlet yetkililerinin pikniğimize yönelik tehdit ve saldırıları bize bir kez daha göstermiştir ki, nefret, şiddet ve savaş devlet eliyle beslenmektedir.

Bizler LGBTİ+’lar, kadınlar, işçiler, Kürtler, öğrenciler olarak devletin bize yönelttiği tüm saldırılara karşı bir arada durmakta kararlıyız. Birlikte örgütlenecek, sokakta beraber bağıracak, yeniden partileyecek, güvenli alanlarımızı birlikte koruyacak ve büyüteceğiz."Çünkü biliyoruz, tüm yasakların, saldırıların, engellemelerin, yok sayma girişimlerinin arkasında korkuları var! İşledikleri suçların farkındalar, yargılanmaktan korkuyorlar.

Halkların iradesinin farkındalar, koltuklarını kaybetmekten korkuyorlar. Yok saymakla yok olmayacağımızı biliyorlar, var oluşlarımızdan korkuyorlar. Ama bundan daha fazlası var! Biz sandıklarından daha ibne, daha ahlaksız, daha zırıl, daha örgütlüyüz.

Sokakta direnmeye devam ediyoruz. Bugün burada olan, sokakları ve birbirini çok özleyen tüm lubunyaların; zorbalığa maruz kalan, kendini yalnız hisseden herkesin; yerlerinden edilenlerin; devlet şiddetine maruz bırakılanların, tüm lubunyaların Onur Haftası kutlu olsun!

İyi ki varız ve çok kalabalığız. Sadece bu sokağı değil tüm Taksim’i, İstanbul’u ve tüm kentleri, kırsalı da istiyoruz. İyi ki varsın lubunya! Onur ayın kutlu olsun!

1 Temmuz günü Tünel’de, İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak için yine Taksim’de, bizim sokaklarımızda görüşürüz lubunya!"

Beyoğlu Kaymakamlığı, Taksim'de yapılacak Onur Yürüyüşü'nü “devletin bölünmez bütünlüğü, genel ahlak ve Covid-19 tedbirleri gerekçesiyle “ yasakladı. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı sonrası Taksim polis ablukasına alındı.

MÜDAHALE ANLARI KAMERADA - VİDEO

ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Yasak kararının ardından Taksim Mis Sokak’ta toplanan LGBTİ+'lara polis müdahalede bulundu. Kitle ile polis arasında yaşanan kovalamaca sonucu en az 35 kişi gözaltına alındı. 

AFP MUHABİRİ GÖZALTINA ALINDI

Taksim'deki Onur Yürüyüşü'nü görüntülemek için alanda bulunan AFP muhabiri Bülent Kılıç da ters kelepçeyle gözaltına alındı. Polisin, boğazına diziyle baskı uyguladığı Kılıç'ın, 'Nefes alamıyorum' diye seslendiği duyuldu.

İSTİKLAL CADDESİ KAPATILDI

Polis, İstiklal Caddesi'ne çıkan tüm giriş çıkışları kapatırken, caddeyi boşaltmaya başladı.

'KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR'

Müdahalenin ardından Cihangir’de bir araya gelen kitle burada bir yürüyüş gerçekleştirerek susma haykır eşcinseller vardır sloganları attı. Yürütüşte kadın cinayetleri politiktir, hande kader ölümsüzdür, trans cinayetleti politiktir sloganları atıldı. Cihangir’de okunan basın açıklamasının ardından kitle ara sokaklarda yürüyüşünü sürdürdü.

6 YILDIR YASAK UYGULANIYOR

Komitenin Maltepe Miting alanında yapmak istediği yürüyüşe İstanbul Valiliği, "Genel ahlaka aykırı olduğu" gerekçesiyle izin vermemişti.

Geçen günlerde Onur Haftası etkinlikleri kapsamında Maçka Parkı'nda düzenlenmesi planlanan piknik de  yasaklanmış,  polis parktakilere sert şekilde müdahale etmişti.

Önceki yıllarda İstiklal Caddesi'nde yoğun katılımlarla gerçekleştirilen Onur Yürüyüşü 2015 yılından bu yana  alınan yasak kararları nedeniyle gerçekleştirilemiyor.