İstanbul'da terör operasyonu: 590 gözaltı

Türkiye’nin birçok ilinde dün başlatılan operasyon bugün de devam ediyor. Bugün 21 ilde terör örgütlerine karşı düzenlenen operasyonlarda çok sayıda gözaltı var. Operasyonlarla ilgili son bilgileri Başbakan Ahmet Davutoğlu kamuoyuyla paylaştı. Davutoğlu, dün başlayan ve gece de 22 ilde devam eden operasyonlarda toplam 590 şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı.

25 Temmuz 2015 Cumartesi, 09:06
Abone Ol google-news

<video:329845>

Dün başlatılan operasyon bugün de devam ediyor. 8 ilde terör örgütlerine yönelik başlatılan operasyonda çok sayıda gözaltı var.

İSTANBUL

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Beyoğlu'nda hava destekli operasyon düzenledi.

Polis helikopterinin de havadan destek verdiği operasyon, Hacı Ahmet Mahallesi Kurtoğlu Caddesi ile Hacı Ahmet Karakolu, Eburıza Dergahı, Pir Hüsamettin sokaklarında yapılıyor.

Özel harekat polisleri eşliğinde önceden belirlenmiş adreslere eş zamanlı baskınlar yapan Terörle Mücadele polisleri aramaları sürdürüyor.

ÇOK SAYIDA GÖZALTI

Beyoğlu'ndaki operasyon için çevik kuvvet polisleri sokak başlarında çevre güvenliği aldı. Özel harekat polislerinin desteğiyle baskın yapılan adreslerde birçok kişi gözaltına alındı.
     
Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına götürüldü.
     
Operasyon devam ediyor.

KONYA MERKEZLİ 3 İLDE DE IŞİD'E OPERASYON

Konya merkezli Ankara ve Manisa'da polis tarafından terör örgütü IŞİD'e yönelik operasyon düzenlendi. Çok sayıda gözaltı var.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, terör örgütü DAEŞ'e yönelik Konya, Ankara ve Manisa'da, daha önceden belirlenen 30 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.
     
300 polisin katıldığı operasyonda terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle 1'i kadın 15 kişi gözaltına alındı.
     
Şüpheliler Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.
     
Operasyonun halen devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği öğrenildi.

ADIYAMAN'DA PKK'YA OPERASYON: 15 GÖZALTI

Adıyaman'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda 15 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, kent merkezindeki birçok adrese çok sayıda polisin katılımıyla eş zamanlı operasyon düzenledi.  Operasyonda 15 kişi gözaltına alındı.
     
Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

İZMİR'DE PKK'NIN GENÇLİK YAPILANMASINA OPERASYON

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, PKK'nın gençlik yapılanması YDG/H'ye yönelik, sabaha karşı Asarlık Mahallesi'nde bazı adreslere operasyon düzenledi.
     
Özel Harekat Şubesi polislerinin de destek verdiği operasyonda, şüpheli olarak belirlenen kişilerin evlerinde arama yapıldı. Aramalarda, suç delili olarak değerlendirilen doküman ve malzemelere el konuldu.
     
Operasyonda gözaltına alınan zanlı sayısı hakkında açıklama yapılmadı.

TUNCELİ

Tunceli’de operasyon kapsamında PKK’nın gençlik yapılanması YDG/H üyesi olduğu ileri sürülen çok sayıda kişinin evine sabahın erken saatlerinde polis tarafından baskın düzenlendi.

Tunceli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ile özel harekat polislerinin katıldığı eş zamanlı operasyonlarda çok sayıda kişi gözaltına alındı. Baskınlarda bazı dokümanlara da el kondu. Devam eden operasyonlarda gözaltına alınanlar Tunceli Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

ADANA

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri ve Özel Harekat Timleri, sabaha karşı başlayan helikopter destekli operasyonda, başta Gülbahçesi, Dumlupınar ve Dağlıoğlu olmak üzere kentin değişik mahallelerinde çok sayıda eve eş zamanlı baskın yapıldı. Operasyonda YDG/H ve DAEŞ mensubu olduğu ileri sürülen 54 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyet müdürlüğüne götürüldü.

GAZİANTEP, MALATYA VE ELAZIĞ

Gaziantep merkezli Malatya ve Elazığ'da IŞİD'e yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonda 13'ü yabancı, 28 şüpheli gözaltına alındı. Gaziantep Emniyet Müdürlüğü koordinesinde IŞİD'e yönelik kent merkezi ile Malatya ve Elazığ'daki toplam 36 adrese eş zamanlı operasyon yapıldı. Toplam 262 polisin görev yaptığı operasyon kapsamında 15'i Türk vatandaşı, 13'ü yabancı uyruklu olmak üzere toplam 28 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler Gaziantep Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanmaya başlandı.

Gaziantep Valiliği'nden operasyonla ilgili yapılan açıklamada, şöyle denildi: 'DEAŞ terör örgütü üyelerinin ülkemize ve vatandaşlarımıza yönelik her türlü yasadışı faaliyet ve eylemlerinin engellenmesi, ilimiz üzerinden çatışma bölgelerine geçebilecek terör örgütü mensuplarının geçişlerinin önlenmesi, terör örgütüne eleman, militan ve her türlü malzeme temin faaliyetlerinin önlenerek, bu faaliyette bulunanların yakalanması amacıyla, DEAŞ terör örgütü ile bağlantısı olabileceği değerlendirilen Gaziantep, Malatya ve Elazığ İllerinde adli mercilerle koordineli olarak, toplam 36 farklı adrese eş zamanlı operasyon düzenlenmiştir. İl Emniyet Müdürlüğümüz ekipleri tarafından gerçekleştirilen bu operasyonlarda 262 personel görev almış, operasyonlar sonucunda 15 Türk vatandaşı, 13 yabancı ülke vatandaşı olmak üzere toplam 28 kişi yakalanmıştır. Yakalanan şahıslar hakkında adli ve idari işlemler devam etmektedir.'