İşte tapelerin geldiği hâl

Meclis Soruşturma Komisyonu’nda 4 eski bakanla ilgili tapeler 'çevre dostu not defteri olarak', Meclis'teki odalara dağıtıldı.

29 Ocak 2015 Perşembe, 10:03
Abone Ol google-news

 

17 Aralık soruşturmasında, bakanlarla ilgili tapelerin imha tartışmaları sürerken Meclis'te dikkat çekecek bir gelişme yaşandı. Genel Kurulu’ndaki Yüce Divan oylamasının ardından tapeler not defteri oldu.

Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre, 'Çevre Dostu' yazılı tapelerin olduğu yüzlerce not defteri kulis, büro ve vekil odalarına dağıtıldı.

TBMM Başkanlığı'ndan 'tapeli not defterleri'ne inceleme

Not defterlerinde sayfaların önleri boş, arkalarında ise bakanların ve  Rıza Sarraf'ın konuşma kayıtları yer alıyor. Başkanlık, bu uygulamanın geri dönüşümü teşviki için yapıldığını açıkladı.

Not defterinde Rıza Sarraf’la ilgili bölümler şöyle:

-Orada ağır geldi, içim gitti biliyor musun dedim... Bu yanlış yolladı ayvayı yedik ben de söylemedim dedim buna... Onu da öyle bi kaya koymuşsun ki az daha ko... Şeyin orta... düşecek yere serilecekti... Ya şeyin makamın ortasında yere patlayacaktı vallahi.

-Apo bir şey söyleyeceğim Sadık’ı yolla Vakko’ya tamam mı. Oradan bir takım alsın 52, 54 söyleyeceğim birazdan tamam mı bir de gece 500 bini hazır et, ben söyleyeceğim yollarsın oraya, sabah yollanacak.

-(Abdullah Happani) Tamam ağabey gönderiyorum. (Reza Zarrab) Tamam gitsin güzel bir şey alsın böyle takımlık takım elbise alsın koyu.

-Ağabey yarın güzel bir tane çikolata, lokum yaptır çikolata bu hani, gümüş al gümüş tabak. Çok pahalı olmasın gümüş tabak bir tane gümüş al içine çikolata diz. Çikolata kutusu olsun onun içine de 500 bin yerleştir. İstinye tarafında bir yer. E.G.’ye gidiyor E.G.’ye.

TBMM'den açıklama

TBMM Başkanlığı, haberler üzerine bir  açıklama yaparak tapelerin komisyon raporundan artan müsveddeler olduğunu belirtti. Açıklamada, şunlara yer verildi: "TBMM'de çevrenin korunması ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakılmasına destek olunması amacıyla "Çevre Dostu Meclis" projesi kapsamında bir dizi etkinlik hayata geçirilmiştir. Bunlardan biri de kullanılmış kağıtların bloknot haline getirilmesidir. TBMM Basımevindeki atık kağıtlar bu çerçevede biriktirilmekte ve tekrar kullanılmak üzere bloknot yapılmaktadır. Söz konusu habere konu olan belge ve tutanaklar bastırılarak dağıtılan ve TBMM'nin internet sayfasında da yer alan 9/8 esas numaralı Meclis Soruşturma Komisyonu raporunda yer almakta olup herhangi bir gizliliği bulunmamaktadır. Nitekim habere ait fotoğraflarda yer alan “S.Sayısı 681ö ibaresi de kullanılan kağıtların komisyon raporundan artan müsveddeler olduğunu açıkça göstermektedir. TBMM'de geri dönüşümü ve tasarrufu teşvik amacıyla başlatılan atık kağıtların bloknot olarak yeniden değerlendirilmesi uygulaması yaklaşık 2 yıldır devam etmektedir.Kamuoyunun bilgisine sunulur."