İzmir’de konut satışları geçen yıla göre yüzde 51.6 düştü

Derinleşen ekonomik kriz İzmir’deki konut satışlarını da vurdu. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, “Konut satışlarıyla ilgili politikalar gözden geçirilmeli. Hükümetin acil eylem planları hazırlaması gerekiyor.” dedi.

25 Temmuz 2019 Perşembe, 23:49
Abone Ol google-news

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2018 yılı Haziran ayında İzmir’de 6 bin 888 olan konut satışı, bu yılın aynı ayında 51.6 oranında azalarak 1331 oldu. Haziran ayında satışı yapılan konutların yüzde 14.6’sı ipotekli satış olarak gerçekleşti. 2 yıldan bu yana konut piyasasında ciddi bir daralma olduğunu belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, “Konut satışlarıyla ilgili politikalar gözden geçirilmeli. Hükümetin acil eylem planları hazırlaması gerekiyor” dedi. Güleroğlu, konut kredisi faiz oranlarının ve mevduat faizlerinin yüksek olmasının yurttaşları sıcak para tutmaya yönelttiğini vurgulayarak, “Konuta yatırım yapılmıyor. Yatırım yapılmadığı için de fiyatlar düştü. Şu anda konutlar yüzde 20 daha ucuz. Aslında konut almanın şu an tam zamanı” diye konuştu.

Gözde Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı ise, yaşanan krizi “İnsanlar uzun zamandır konutu güvenli bir yatırım aracı olarak değerlendirdi. Fakat, dolar ve faizin yükselmesiyle birlikte yatırımcılar paralarını bu yönde değerlendirmeye başladı. Bu durum konut alımlarını da üçte iki oranında azalttı” sözleriyle değerlendirdi.