Kadınlara 'soğan kürü' uyarısı

Manisa Özel Sekiz Eylül Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Süleyman Emre, hamile kalmak isteyen kadınların sıklıkla soğan suyu tükettiklerini söyleyerek, öncelikle tıbbi yöntemlerin uygulanması gerektiğini hatırlattı.

25 Ağustos 2015 Salı, 10:19
Abone Ol google-news

Manisa Özel Sekiz Eylül Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Süleyman Emre, gebelikle ilgili halk arasında yanlış bilinenler konusunda uyardı. Dr. Emre şöyle konuştu: "Manisa'da en fazla yapılan yanlış uygulamalardan biri soğan suyu. Hastaya yumurtalık tedavisi yapıyorum, ilaç veriyorum. 'Ben soğan suyu içtim. Yanında senin verdiğin ilaçları da içtim diyor'. Böyle garip şeyler var. Kadınlar soğan suyu içerek hamile kalacağını düşünüyor. Ben de 'Acaba soğan suyundan mı, yoksa benim verdiğim ilaçlardan dolayı mı hamile kaldı' dile düşünüyorum. Halk arasında bilinen bu yanlışın düzelmesini istiyorum. Gebelerin doktorlarını dinlemesini istiyoruz. Kendi kafalarına göre hareket etmesini istemiyoruz."

Gebelik sıklığının önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Emre, 18 yaşının altındaki gebeliğin ne kadar riskli ise 35- 36 yaşından sonraki dönemin de büyük risk taşıdığını söyledi. Dr. Süleyman Emre, gebelikte düşük yapanların öncelikle gebe kalmadan önce düşüğünün nedenini araştırması gerektiğini, tedavi olduktan sonra gebe kalması gerektiğini ifade etti.

'TUZ, SON ÜÇ AYDA ZARARLI'

Dr. Emre, "Gebelerimize su kaybından dolayı ilk aylarda tuzlu yemekler yemesi önerisinde bulunuyoruz. Çünkü tuzun gebeliğe ilk aylarda faydası var. Fakat son aylarda tuz gebelikte zararlı. Gebelerimiz dikkat etmesi gerekir" diye konuştu.

Tuz kullanımına gebeliğin ilk ve son aylarında dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Emre, gebe kadınları ilk üç ayda yiyebildiği herşeyi yemesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti: "İlk üç ayda aşırı mide bulantısı olduğu için hastanın sürekli yemek yemesi lazım. Yeter ki yesin. Çünkü yemediği takdirde serumla besliyoruz. Özellikle 12 ve 13 haftadan sonra süt, yumurta, yoğurt, peynir gibi kalsiyuma iyi gelen gıdaları bolca tüketmesi lazım. Zaten 4'üncü ay sonrasında gebelere haftada bir balık yiyerek beslenmesini istiyoruz."