Kamu kurumlarından 'bilgi edinme'lere yanıt yok: On binlerce soru yanıtsız bırakıldı

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, bir buçuk yıldır bilgi edinme başvurularına cevap vermeyen kamu kurum ve kuruluşlarını Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikâyet etti.

04 Mayıs 2021 Salı, 12:06
Kamu kurumlarından 'bilgi edinme'lere yanıt yok: On binlerce soru yanıtsız bırakıldı
Abone Ol google-news

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, bir buçuk yıldır bilgi edinmele başvurularına cevap vermeyen kurum ve kuruluşları Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) şikâyet ederek, 15 ayda verdiği 105 bilgi edinmeden 62 tanesi cevapsız kaldığını söyledi.

Hakverdi'nin KDK'ya şikâyet dilekçesi verdiği kurumlar arasında Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Türk Kızılay Genel Müdürlüğü ve Halkbank Genel Müdürlüğü gibi 28 kurum yer alıyor.

9'U 'TİCARİ SIR'

Hakverdi konuyla ilgili "Çalışmalarımızda kullanmak ve kamuoyunu bilgilendirmek üzere ilgili kurumlardan ve bakanlıklardan 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 4-5-11 ve 12. Maddeleri ile Anayasanın 74. Maddesi uyarınca, gerekli bilgileri talep ettik. Sadece 15 ayda toplamda 105 farklı konuda, ilgili kurumlardan bilgi talep etmemize rağmen; 51 tanesine yasal süre içerisinde ve sonrasında hiçbir şekilde cevap verilmedi. 9 tanesine ticari sır denildi, 1 tanesine bilgi ektedir denildi; fakat ek gönderilmedi ve 1 tanesine de cevap verilemeyeceği şeklinde dönüş yapıldı" dedi.

Hakverdi “Yasal süre olan 15 gün içerisinde bilgi edinmelere kanunen cevap verilmesi gerekirken, kurumların gayri ciddi bir şekilde tarafımıza bilgiyi iletmemeleri, hukuk tanımamaları; devlete olan güveni sarsmakta ve kurumların şeffaflıktan uzaklaştığını gözler önüne sermektedir" diye konuştu.

ONBİNLERCE SORU YANITSIZ

Hakverdi şunları söyledi:

"Görülen o ki; iktidar, vatandaşa hesap verebilme durumundan çoktan uzaklaşmış. Cumhurbaşkanlığı ve tüm Bakanlıklar, milletvekillerinin kanuni hakkı olan soru önergelerine dahi cevap vermemektedir. Sadece son 1 yılda yaklaşık 7 bin soru önergesi ve on binlerce soru yanıtsız bırakıldı. Denetlenme mekanizmasını saf dışı bırakarak, kurdukları saltanatları sağlamlaştıracaklarını, yapılan haksızlıkların faturasının kesilemeyeceğini sanıyorlar. Kurdukları bu düzen onların sonunu getirecek."