Kavala’ya özgürlük çağrısı

Çelikel, Dink, Ergüder, Soysal, Kazan, Sayman ve Özçelik’ten ortak açıklama.

19 Mayıs 2018 Cumartesi, 23:13
Abone Ol google-news

Altı aydır tutuklu olarak cezaevinde bulunan ve bugüne kadar iddianamesi yazılmayan Osman Kavala ile ilgili olarak ÇYDD Başkanı Aysel Çelikel, öldürülen gazeteci ve insan hakları aktivisti Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörleri Üstün Ergüder ve Ayşe Soysal, İstanbul Barosu’nun eski başkanları Turgut Kazan ve Yücel Sayman, eski diplomat Murat Özçelik ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada Osman Kavala için “Ya ciddi bir iddianame ile kamuoyunun karşısına çıkılmalı ya da serbest bırakılmalı” çağrısı yapıldı.

Açıklama şöyle: “Ülkemizde geçmişte kamusal sorumluluk taşımış ama en çok da iyi vatandaşlar olmayı önemseyen bizler, bu ülkenin haklarından yararlanma ayrıcalığıyla, ülkenin sorumluluğunu alma zorunluluğunun birbirinden ayrılamayacağına yürekten inanıyoruz. Ülkenin sorumluluğunu almanın birçok gereğinden bir tanesinin haksızlıklara dikkat çekmek ve doğrulara, gerçeklere şahitlik etmek olduğuna da inanıyoruz.

Bizlerin bir diğer ortak noktası Osman Kavala’yı uzun yıllardır tanıyor olmamız. Bizler Osman Kavala’nın saygın, mütevazı ve demokrat kişiliğinin ve yaşamının şahidiyiz.

Bizim böyle bildiğimiz Osman Kavala altı aydır cezaevinde. Bir insanı bu kadar uzun süre özgürlüğünden mahrum bırakmak için çok güçlü delillere sahip olmak gerekir. Lakin ortada bir iddianame bulunmamakta. Saygın bir kişiye yapılan bu muamele bizlerin ve toplumun vicdanını yaralamaktadır. Bir toplumun üyeleri her konuda hemfikir olmak zorunda değildir ama birbirlerinin vicdanından ve adalet mekanizmalarından umutlarını kesmeye itilmemelidir. Ya ciddi bir iddianame ile kamuoyunun karşısına çıkılmalı ya da Osman Kavala serbest bırakılmalıdır.”