Kaz Dağları'nda yüz binlerce ağacı kesen altın madenine karşı mücadele sürüyor

Çanakkaleli yurttaşlar, Kaz Dağları’nda devam eden doğa katliamlarına karşı direniyor. Kirazlı’da altın madeni işletmesi için 195 bin ağacın kesilmesi ve siyanürlü maden arama çalışmalarıyla su kaynaklarının kirletilmesine isyan eden çevreciler, milletvekilleri, sanatçılar, STK temsilcileri faaliyetlerin durdurulması için çağrı yaparken Çanakkale Barosu da 4 ayrı davayla hukuk mücadelesi veriyor. Eylemlere destek veren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Biz, yerel yönetimimiz ve sivil toplumumuzla birlikte Kaz Dağları için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Ülkeyi yönetenlere bir kez daha sesleniyorum bu çalışmaları derhal durdurun” dedi.

25 Temmuz 2019 Perşembe, 22:04
Abone Ol google-news

Kanada merkezli altın madeni şirketlerinden Alamos Gold’un taşeronu olan Doğu Biga Madencilik, Çanakkale’nin Kirazlı köyünde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan inşaat faaliyetlerine başlamak için işletme izni aldı. Faaliyet alanı için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunda “45 bin ağaç kesilebileceği” belirtildi. Ancak firma ÇED raporuna aykırı hareket ederek, 195 bin ağaç kesti. Ayrıca Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta olan maden alanı, kentin tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı ile aynı su havzasında bulunuyor. Çıkarılacak altını işleme sırasında kullanılacak siyanür, su kaynağının yok olması tehlikesini doğuruyor.

‘Ölüler altın takmaz’

Katliama karşı Çanakkale Belediyesi öncülüğünde toplanan yurttaşlar, CHP genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, STK temsilcileri ile birlikte Atikhisar bölgesine giderek faaliyetleri yerinde incelendi. İncelemenin ardından İskele Meydanı’nda toplanan yurttaşlar “Ölüler Altın Takmaz”, “Altıncı Şirket Çanakkale’den Defol”, “Altın Madenciliği Doğa Yıkımıdır” döviz ve pankartları açtı. Eylemde konuşan Edremit Belediye Başkanı ve Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği Başkanı Hasan Arslan, “Kaz Dağları bu bölgede yaşayan yaklaşık bir buçuk milyon insanın, bitkilerin, yaban hayatın, meraların, tarım alanlarının, en önemlisi de su kaynaklarının yaşam sigortasıdır” dedi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ise “Bu yapılanlara faaliyet demek doğru değildir, bu yapılanlar düpedüz tacizdir, tecavüzdür” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çanakkale Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına ilişkin 4 dava ile hukuk mücadelesi veriyor.

İktidar şirketlerle çalışıyor

Verilen mücadeleyi gazetemize değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Bunları durdurmak için çok ciddi mücadele veriyoruz. Ancak rantçı iktidar bu altın şirketleri ile birlikte. Bağımsız ve tarafsız bir yargı olmadığı için hukuk mücadelesi çok güç yürüyor.” dedi. Çanakkale’nin tek su kaynağının zehirlenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirten Erkek, “Ankara’daki beyler bunu bilmediği için imzaları atıyorlar. İşte Türkiye’nin yaşadığı en büyük sorun; bu merkezileşme ve otoriterleşme. Yerel demokrasiyi geliştirmemiz gerek. Türkiye’yi Meclis’siz yönetmeye kalkarsanız, kararları uzlaşmayla, çoğulculukla almazsanız bu tip sorunları her yerde görürsünüz.” ifadelerini kullandı. Doğayı katleden faaliyetlerin durdurulması için mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini vurgulayan Erkek, “Çevreyi korumak en başta devletin görevidir. Menfaat uğruna, rant uğruna halka ihanet ediliyor. Halk burada büyük bir çevre mücadelesi veriyor. İktidar bu mücadelenin yanında duracağına buradaki altın şirketlerinin arkasında duruyor” diye konuştu.

Murat Dağı da direniyor 

Uşak ve Kütahya sınırındaki Murat Dağı’na kurulması planlanan altın madeni için Kütahya Barosu avukatları, ÇED olumlu raporuna karşı yürütmenin durdurulması için iptal davası açtı. Kütahya Barosu Çevre.-Kent Komisyonu Başkanı avukat Ali İhsan Bakır’da” Murat Dağı’nda kayak turizmi, doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. İçme suyu ve tarımsal suyun karşılandığı Murat Dağı’ndaki bu çalışmaya kesinlikle karşıyız. Kütahya ve Uşak halkı Murat Dağı’nda bu tesisi istememektedir. 53 davacının başvurusuyla dava açtık ” dedi.