Keyfi zam yasası yolda

Elektrik piyasası tasarısı yasalaşırsa faturalardaki zam enflasyona göre değil, özelleştirilen elektrik dağıtım şirketlerinin hiçbir yerinde olmayan “yatırım yaptım, zam yaparım” uygulamasına geçilecek.

01 Mart 2015 Pazar, 17:18
Abone Ol google-news

Elektrik piyasası ile ilgili kanun tasarısının yasalaşması halinde, elektrik dağıtım şirketleri yaptıkları yatırıma göre elektrik faturalarında zam uygulayabilecekler. TBMM’de devam eden 2 Şubat 2015 1/1014 sayılı elektrik piyasası ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı komisyonda. Tasarı yasalaşırsa 1 Ocak 2016’dan itibaren 21 elektrik dağıtım şirketi yaptıkları yatırıma göre faturalara zam yapabilecekler. Tüketici Güvenliği Derneği Genel Başkanı Murat Köse, tasarıdaki birinci maddenin yatırım maliyetlerinin manipüle edilmesi endişesi doğurduğunu söyledi. Türkiye de sayıştayın bile denetiminin eksik ve yetersiz olduğunu söyleyen Köse, “Dolayısıyla manipüle edilmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir” dedi.

Şu anda elektrik tarifelerinde zam oranı; sistem işletimi, kayıp kaçak, iletim sistemi kullanım bedeli, sayaç okuma, perakende satış hizmet bedeli, dağıtım bedelleri ve enflasyon oranları baz alınarak yapılıyor. Elektrik şirketlerinin her üç ayda bir Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) tarife önerisi sunduklarını söyleyen Köse, “EPDK, bu öneriler ve kendi tespitleri ile fiyatlara karar verir. Enerji Bakanlığı’nın siyasi etkileri de olabiliyor.” dedi.

Şirketlerin ihale bedellerinin yüksek, enerji dağıtım ve trafo gibi sistemlerin eski olması şirketlerin zam yapmak için öne süreceği gerekçeler olarak görülürken abonelerin en az 10 yıl yüksek fatura ile karşılaşması bekleniyor.