KHK ile ihraç edilen Selim Temo: Derste ihvan metinleri okutuluyor

Mardin Artuklu Üniversitesi’nden ihraç edilen şair, yazar, akademisyen ve çevirmen Selim Temo, Artuklu Üniversitesi’nde akademisyen kıyımının KHK’lardan önce başladığını, 2 yıldır aralarında yabancıların da bulunduğu pek çok akademisyenin üniversiteden uzaklaştırıldığını, üniversitenin İhvancı kadrolarla doldurulduğunu, İhvan metinlerinin derste okutulduğunu kaydetti. "Tımarhane gibi bir yer oldu burası" diyen Temo, pasaportlarına el konulması nedeniyle yurtdışındaki konferanslara gidemediğini söyledi.

23 Şubat 2017 Perşembe, 18:55
Abone Ol google-news
Akademisyen kıyımının ciddi boyutlara ulaştığını, sadece batıda değil doğudaki üniversitelerde de ciddi sorunlar yaşandığını dile getiren Selim Temo, en fazla akademisyen kıyımının Artuklu Üniversitesi’nde yaşandığını anlattı. Üniversitedeki akademisyen kıyımının KHK’lerden önce başladığını belirten Temo, "Sözleşme uzatmama, caydırma, projelere destek vermeme gibi çeşitli engeller iki yıldan bu yana yaşanıyordu. Eski rektör görevden alındı. İlahiyat Fakültesi Dekanı  Prof. Ahmet Ağırakça, rektör yardımcısı bile değilken doğrudan atandı. Bu rektör atandıktan sonra üniversitedeki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan tüm akademisyenler işten atıldı. İrlandalı’ya ‘İngiliz ajanı’ dediler, İtalyan olan 2 kadın arkadaşımız, kadınlıkları üzerinden rencide edilerek atıldılar” dedi. 
 
Derste ihvan metinleri okutuluyor 
 
Okulda yabancı hoca olarak sadece Suriyeli hocalar olduğunu söyleyen Temo, "Onlar da İhvan anlayışına yakınlar. Mesela İlahiyat Fakültesi’nde İhvan metinleri ders olarak okutuluyor, dini anlayış olarak bu öğretiliyor. Böyle bir tuhaf okul oldu burası” diye konuştu.
 
Suriyeliler için bölüm içinde bölüm 
 
Suriyeliler için  YÖK onayı ile Türkiye’de 4 üniversitede 4’er Arapça bölüm açıldığını kaydeden Temo, “2 bine yakın öğrenci burada eğitime devam ediyorlar. Statüleri nedir bilinmiyor. Bölüm başkanlarının ne okutulduğundan haberleri yok. Sistem içerisinde görünmüyorlar ve hocaları da Suriye’den gelmiş olan mülteci durumundaki hocalar. Bölüm içerisinde bölümler kuruldu, paralel bölümler gibi” dedi.  
 
Korku iklimi yaratıldı 
 
Korku iklimi yaratıldığını vurgulayan Temo, “Öyle bir korku iklimi yaratıldı ki işten atıldım ‘ben gideyim bir bakkal dükkanı açayım’ haline gelindi. Ama öyle bir şey olmamalı. Her birimizin, en gençlerimizin bile çeyrek asırlık akademik geçmişimiz var. Pasaportlarımıza el konulması yüzünden ben uluslararası toplantılara gidemiyorum. 15 yaşındaki oğlum sanatçı, yurt dışında davetli olduğu sanatsal etkinliklere gidemiyor” dedi.
 
 Tımarhane gibi bir yer oldu burası
 
Üniversitenin “tımarhaneye” benzediğini belirten Temo, “Rektör 3 yardımcı seçiyor bunların 3’ü de FETÖ'den soruşturuluyor ve ona hiçbir şey olmuyor. Okulun içinde bir grup var. Bunlar zaten daha önce de çeşitli raporlar hazırlayan karmaşık gruplar. İhvancısı, Milli Görüşçüsü hepsi var içlerinde. Bunlar her odaya kendi adamlarını yerleştirmek derdindeler. Tımarhane gibi bir yer oldu burası” diye konuştu.