Kılıçdaroğlu: Bir dönem kapandı, demokrasi kazandı

CHP lideri Kılıçdaroağlu; "Bir dönem kapandı, demokrasi kazandı. Demokratik yollarla bir baskıcı dönemi sona erdirdik. Demokrasi kazandı, Türkiye kazandı.Yaşasın demokrasi" dedi.

08 Haziran 2015 Pazartesi, 01:45
Abone Ol google-news

<video:293915>

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, "Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi bu sonuçlardan sonra hükümeti kurabilecek en önemli siyasi aktör haline gelmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi şu andan itibaren demokrasimizin tüm kurum ve kuralları ile işlerlik kazanması için her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırdır" diye konuştu.

"REJİM İPOTEĞİ MİLLET TARAFINDAN BU GECE KALDIRILMIŞTIR"

Koç, "Demokrasi yolunda oldukça yorucu geçen bir gün. İlk kez, ilk kez 13 yıldır gittikçe baskıcı bir yönetim anlayışına dönüşen iktidar bugün itibariyle sandıkta millet tarafından düşürülmüştür. Bu milletimizin büyük sağ duyusunu göstermektedir. Ülke 7 Haziran'da baskıcı zorba bir rejim tehlikesinden şu an itibariyle kurtulmuş bulunmaktadır. Tek kişinin Türkiye üzerindeki rejim ipoteği millet tarafından bu gece kaldırılmıştır" dedi.

"RECEP TAYYİP ERDOĞAN KAYBETMİŞTİR"

Koç, "Sivil darbe girişimi millet tarafından önlenmiştir. Bu büyük bir demokrasi zaferidir. Millettin zaferidir. Türkiye 8 Haziran sabahı barışı, özgürlüğü, kardeşliği kucaklayan bir yeni sabaha kalkacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu seçimin asıl galibi demokrasi ve Türkiye.

Asıl kaybedeni sayın Erdoğan'dır. Türkiye kazanmış Recep Tayyip Erdoğan kaybetmiştir" açıklamasında bulundu.

"AKP İKTİDARDAN MİLLET TARAFINDAN DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR"

Koç, "AKP şu an itibariyle iktidardan millet tarafından düşürülmüştür. Sayın Erdoğan kaybetmiştir diyorum. Bunun bir gerekçesi var. Anayasayı yasaları ayaklar altına alarak iktidar partisini eş başkanıymış gibi tüm devlet imkânları kullanarak eşitsiz adil olamayan bir seçim kampanyasını milletin vergileri ile milletin gözünün içine baka baka son dakikaya kadar YSK'nın da müsamması ile sürdürmüştür" dedi.

"CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMI SİYASETEN MEŞRUİYETİ TARTIŞILAN BİR MAKAM HALİNE GELMİŞTİR"

Koç, "Cumhurbaşkanlığı makamı siyaseten meşruiyeti tartışılan bir makam haline gelmiştir. Eş başkan olarak bu seçimlerde iktidar partisinin kampanyasında görev alan sayın Erdoğan şu anda siyaseten meşruiyeti sorgulanan bir boşluktadır" dedi.

FİİLİ VE HUKUKİ DURUM

Koç, "Bu gece itibari ile fiili ve hukuki durumu sizlere dört madde halinde ifade etmek istiyorum. AKP iktidarı sona ermiştir. Bekleme odasına alınan parlamenter demokrasi kazanmıştır. Belki de en önemli tespite geliyorum" dedi.

"CHP HÜKÜMETİ KURABİLECEK EN ÖNEMLİ SİYASİ AKTÖR HALİNE GELMİŞTİR"

Koç, "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Cumhuriyet Halk Partisi bu sonuçlardan sonra hükümeti kurabilecek en önemli siyasi aktör haline gelmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi şu andan itibaren demokrasimizin tüm kurum ve kuralları ile işlerlik kazanması için her türlü sorumluluğu üstlenmeye hazırdır" diye konuştu.

KOALİSYON İDDİALARI

"Erken seçim, koalisyon iddiaları ile birlikte AKP'nin kuracağı bir hükümete koalisyon ortağı olur musunuz?" sorusuna Koç, "Cumhuriyet Halk Partisi ve sayın genel başkanımızın seçim kampanyası boyunca hırsızlıklarla, yolsuzluklarla anılan ve bunun hesabını veremeyen bir siyasi yapı ile bir araya gelmemizin mümkün olmayacağı ifade edilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi yetkili kurulları bunu daha sonra görüşecektir. Ama sayın Kılıçdaroğlu'nun seçim kampanyası boyunca ifade ettiği görüşler, Cumhuriyet Halk Partisi'nin siyasi duruşu da ortadadır" diye yanıt verdi.

"İSTİFA ETMESİ GEREKENLER PENCEREDEN BİLE KONUŞAMAYACAK HALE GELENLERDİR"

CHP'nin aldığı oy oranlarına ilişkin bir soru üzerine Koç, "Valla bu sonuçlara göre asıl istifa etmesi gerekenler kendilerini balkon konuşmasına hazırlayıp, pencereden bile konuşamayacak hale gelenlerdir. Artık arkasında kendisine parmak kaldıracak bir çoğunluk yoktur. Şu anda siyaseten ve boşlukta olan bir kişi vardır" ifadelerini kullandı.


KARAYALÇIN: SEÇMEN BAŞKANLIK REJİMİNE AÇIK BİR BİÇİMDE 'HAYIR' DEMİŞTİR

CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, seçim sonuçlarının ardından il binasında bulunan gazetecilere açıklamalarda bulundu.

AK Parti'nin Türkiye'de oy kaybı yaşadığını belirten Karayalçın, “Ben önce partimizin bu kampanyada çok başarılı çalışmalar yapmış olduğunu ifade etmek istiyorum. İstanbul'da da örgütlerimiz ve partililerimiz çok büyük bir özveriyle çalışma yapmışlardır. Sıra dışı bir seçim yaşadık. Kutuplaştırılan Türkiye seçmeni bu seçimde ana tema olarak AKP'nin düşürülmesini ve demokratik rejimin sürdürülmesini görmüşlerdir. Bu çerçevede oy kullanmışlardır. AKP Türkiye genelinde 8 puan, İstanbul özelinde 9 puan oy kaybetmiştir. Seçmenlerimiz AKP'ye hükümet kurma görevini vermemiştir. Seçimin bir sonucu budur. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı'nın kampanya boyunca seçim meydanlarına indiğini, seçim meydanlarında yaptığı konuşmaları dikkate aldığımızda, taleplerini dikkate aldığımızda; seçmen başkanlık rejimine açık bir biçimde 'hayır' demiştir. Ve başkanlık istemi, Türk tipi başkanlık rejimi ya da genel olarak başkanlık rejimi talebi artık son bulmuştur" dedi.

“CHP'NİN YENİ HÜKÜMETİ KURMA OLASILIĞI ÇOK YÜKSEKTİR"

Karayalçın sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul'da yaklaşık 1 puan oy kaybettiğimizi görüyorum. İstanbul'dan HDP'nin oyları yaklaşık 8 puan artmış bulunmaktadır. İstanbul'dan seçmen sayısındaki artış dikkate alındığında, Cumhuriyet Halk Partisi'nin gücünü koruduğu bu sonuçlar itibariyle söylenebilir. Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye'nin ikinci partisidir. Ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin yeni hükümeti kurma olasılığı çok yüksektir. Eğer muhalefet partilerinin, seçimden önce AKP ile koalisyon kurmayacaklarına ilişkin sözleri, vaatleri seçimden sonra da geçerli olacaksa, yani muhalefet partilerinden herhangi birisi AKP ile hükümet kurma konusunda mutabakata varmayacaksa, Anayasa'nın işleyişi ve Türkiye'nin siyasi teamülleri gereği Cumhuriyet Halk Partisi hükümeti kurabilecektir. 50 Hükümet'ten Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmış bir siyasetçi kimliğimle, ben önümüzdeki gelişmeleri böyle yorumluyorum. Partimizin hükümeti kurma olasılığını yüksek görüyorum. CHP'nin hükümeti kurması durumunda da, bu seçimin simge projesi olan emeklilerimiz iki maaş ikramiyelerinden birincisini Temmuz ayında alabileceklerini de buradan tüm emekli yurttaşlarımız müjde olarak iletmek istiyorum."

Seçim güvenliğine ilişkin ciddi bir olumsuzluk yaşamadıklarını belirten Murat Karayalçın, “AKP'nin son yıllardaki performansını dikkate aldığımızda, hiçbir hükümetin bu hükümetten daha kötü bir hükümet olacağını düşünemeyeceğimiz kanısındayım. Koalisyon hükümetlerinin başarılı olduğu dönemler olmuştur, tek parti hükümetlerinin başarısız olduğu dönemler olmuştur. Bir tek parti hükümetinin çok başarısız olduğu dönemi yaşamaktayız“ ifadelerini kullandı.

“EMANET OYLAR HDP'YE GİTMİŞTİR"

Bir basın mensubunun, “Türkiye genelinde CHP'nin aldığı oyu nasıl değerlendiriyorsunuz? HDP de barajı aştı, emanet oylar konusunda bir açıklamanız olur mu?" şeklindeki sorusuna Karayalçın, “Emanet oylar konusunda Sayın Sırrı Süreyya Önder'in bir açıklaması olduğunu ifade etmek isterim. Sayın Sırrı Süreyya Önder kendilerinin 'emanet oy' aldıklarını söylemişlerdir. O bu seçimin özelliğinden kaynaklanıyor. Eğer AKP düşürülecekse, AKP'nin tek başına hükümet kurmasının önüne geçilecekse, bu ancak HDP'nin barajı aşması yoluyla olabilecektir şeklindeki algının, burada çok belirleyici ve etkili olduğunu görmekteyiz. O nedenle Sayın Sırrı Süreyya Önderi'in de dediği gibi emanet oylar HDP'ye gitmiştir. Aslında bu seçimden sonra hükümetin kurulması söz konusu olmayacaksa, Anayasamız gereği, Türkiye'nin teamülleri gereği 45 gün içinde yeni bir seçime gitmek söz konusu olacaktır. Yeni bir seçime gidildiğinde AK Parti'nin oyları geometrik dizi hızıyla inecektir ve emanet oyların geri gelmesi, AK Parti'nin oylarının aşağı inmesi birleştirildiğinde, Türkiye'de yepyeni bir siyasi gelişme, CHP'yi öne çıkaran yepyeni bir siyasi gelişme yaşanacaktır" diye yanıt verdi.

AZINLIK HÜKÜMETİ İHTİMALİ…

"Azınlık hükümeti kurulma ihtimali öngörüyor musunuz?" sorusu üzerine Karayalçın, Anayasa ve Türkiye'nin teamülleri gereğince bunun söz konusu bile olamayacağını gördüğünü dile getirdi. Karayalçın, şöyle konuştu:

"45 gün içinde bir hükümet kurulamazsa, kurulan hükümet güvenoyu almazsa, Türkiye seçime gitmek zorundadır. Sayın Cumhurbaşkanı'nın seçime götürmesi gerekmektedir. Seçime götürmemesi gibi bir kararı olabilir mi? Gücünü yitirmiş, başkanlık rejimini tüketmiş, başkanlık rejimini gerçekleştiremeyeceği ortaya çıkmış birinin ya da AKP'nin, Türkiye'nin Anayasası'na aykırı olarak bunu sürdürmesi olanaklı olabilir mi? Olamaz."

“ÇAY İKRAM EDİLİR MUTLAKA"

Bir basın mensubunun, “Hükümeti kurmak için belli ki Cumhurbaşkanı AK Parti'ye görev verecek. Belki de teamüller gereği ikinci parti olduğu için gelip CHP'nin kapısını çalacak. Sizce o kapının açılma ihtimali var mı?" şeklindeki sorusuna Murat Karayalçın, “Yani tabii çay ikram edilir mutlaka. Ama o kadar. Onun ötesinde bir olasılık görmüyorum. Ben parti yönetiminde değilim. Parti tüzüğüne göre bu konuda karar verme yetkisi Parti Meclisimizindir. Ama İl Başkanı'yım, benim bireysel düşüncem bu şekildedir" cevabını verdi.