Kılıçdaroğlu'nu düelloya çağırdı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, CHP'nin seçim vaatlerini bir kez daha eleştirdi ve Kılıçdaroğlu ile tartışmaya hazır olduğunu açıkladı.

21 Nisan 2015 Salı, 12:26
Abone Ol google-news

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Sayı saymasını bilmiyorlar ya da milleti kandırıyorlar. Genel başkanla ben bu konuları her platformda tartışırım." dedi.

CHP'nin seçim vaatlerinin kaynağı olmadığını savunan Şimşek dün, 'Çıksınlar kaynağı ortaya koysunlar. Oyumu CHP'ye vereceğim' diyerek meydan okumuştu. Maliyenin tepesindeki ismin CHP'ye yönelik sert eleştirilerine bugün de devam etti.

Şimşek, Kanal 24'te gündeme ilişkin soruları yanıtladı.Burada, CHP'nin seçim vaatlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Şimşek, kendilerinin 10 yıldır uyguladığı bazı programların da bu bildirgesinde yer aldığını söyledi.

<video:258205>

İŞİNİ KAYBEDECEK YA DA KAYITDIŞILIĞA GEÇİLECEK

Şimşek, geçen sene 1 milyon 300 bin kişiye, 2007'den bu yana da 6 milyondan vatandaşa istihdam sağladıklarını vurgulayarak, "Bunlar içi boş vaatler. Asgari ücretlimizin imkanlarını artırdık, daha da artırmak isteriz ama asgari ücretle ilgili vaatlerini yerine getirsinler, asgari ücretli kardeşlerimizin çoğu ya işini kaybedecek ya da tamamen kayıtdışılığa geçilecek" diye konuştu. 

Türkiye'nin dünyada asgari ücretlerin 100-200 dolar olduğu ülkelerle rekabet ettiğini belirten Şimşek, işverenin maliyetinin bu kadar artırılması durumunda ya işyerini kapatacağını ya da tamamen kayıtdışılığa yöneleceğini kaydetti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, emeklilere ikramiye verilmesiyle ilgili notere gittiğini anımsatan Şimşek, "2011'de 220 milyar liralık içi boş vaatlerle geldiler ama vatandaş bunu satın almadı. 'Haydi be böyle şey olur mu?' dedi. Biz bile ciddiye almadık. Bugün aynı işi daha yüksek dozda tekrarlıyorlar. Biz vatandaşın güvenini kazanmışız, bir söz verdiysek hemen yapıyoruz ve gerçekten bu dönemde ülkenin temellerini sağlamlaştırdık" değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, bu vaatlerle milletin kafasının karıştırılmaya çalışıldığına dikkati çekti.

ANA MUHALEFET LİDERİ İLE BU KONULARI TARTIŞMAYA HAZIRIM

Bakan Şimşek, "kendisinin maliyeden anlamadığı" iddialarıyla ilgili de şunları kaydetti:

<video:258375>

"Maliyeyi anlamak için sadece hesap uzmanı olmak yetmiyor. Türkiye'nin en iyi bütçe performansları benim dönemimdedir. Çok büyük bir memnuniyetle Ana muhalefetin genel başkanı ile maliye ile ilgili herhangi bir konuda, özellikle de vaatleri konusunda, bir platformda bir araya gelip bu konuları tartışmaya dünden razıyım. Türkiye'nin kamu maliyesinin nereden nereye geldiğini herkes biliyor. Sayı saymasını bilmiyorlar ya da milleti kandırıyorlar. Genel başkanla ben bu konuları her platformda tartışırım. Çıksınlar, birkaç gün içerisinde hangi vergileri artıracaklarını, kimin maaşını keseceklerini, hangi harcamaları kısacaklarını, ne yapacaklarını bize anlatsınlar, biz de öğrenelim."