Kim doğru söylüyor?

Türkiye-Kazakistan maçı sonrası yaşanan gerginliğin yankıları sürerken, verilen demeçler birbiri ile ters düştü.

19 Kasım 2014 Çarşamba, 10:34
Abone Ol google-news

G.Saray TT Arena Stadı görevlisi Mustafa Turgun'un "Akreditasyon süresi bittikten sonra olaylar gerçekleşti" açıklaması TFF yetkililerince gerçekçi bulunmadı.

Olayın maç bitiminde 72 dakika sonra gerçekleştiği raporlara geçerken, Turgun'un sadece akreditasyon kartı ile girilen bölgeye - ki akredite alanı stadın dış giriş kapısı sonrası başlar, park kartsız hiçbir araca izin verilmez - korumaları şahsi yetkisini kullanarak aldırdığı belirtildi.
Turgun'un açıklamaları ile TFF'nin F.Bahçe menajeri Hasan Çetinkaya'yı akredite kartı nedeniyle PFDK'ya sevk etmesi çelişen nokta olarak dikkat çekti.

Yine görüntülerde Volkan, Emre ve Çetinkaya'ya eşlik eden siyah ceketli uzun boylu özel korumanın, TFF yetki sorumluluğundaki soyunma odası önüne kadar nasıl ulaştığı da karanlıkta kalan nokta.

Bir başka karanlık nokta da akreditasyon süresi ile ilgili.

Uluslararası talimatlarda "operasyon bitene kadar" ifadesi ise sadece takım, hakem ve futbolcuları değil, statta görev yapan (medya dahil) kişileri de kapsadığı için yine Turgun'un GS Kulübü sitesini kullanarak yaptığı yazılı açıklamada doğruları ifade etmedi.
İşte o açıklama:
 
Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena Direktörü Mustafa Turgun, milli maç sonrası koruma görevlilerinin gazetecilere yönelik saldırısıyla ilgili, "Söz konusu olay, akreditasyon süresinin sona ermesinin ardından gerçekleşmiştir" açıklamasını yaptı.

Turgun, Galatasaray Kulübü'nün internet sitesinde yer alan açıklamasında, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde Türkiye ile Kazakistan arasında yapılan maçın ardından yaşanan olaya karışan kişilerin, Volkan'ın yanı sıra futbolcu Emre Belözoğlu ve idari menajer Hasan Çetinkaya ile stada gelen Fenerbahçe Kulübü görevlileri olduğunu ifade etti.

Sarı-lacivertli kulüp yetkililerinin, akreditasyon alanlarının içinde bulunmayan, soyunma odasına en yakın, sorumlu emniyet yetkililerinin de bulunduğu Galatasaray Kulübü Stadyum İşletme Ofisi girişinde bekletildiğini vurgulayan Turgun, şu ifadeleri kullandı:

"Takımlar, hakemler, UEFA Delegesi ve UEFA Doping Kontrol Yetkilisi'nin stadyumu terk etmesi, maç organizasyonu ve akreditasyon süresinin bitmesinin ardından Volkan Demirel ve Emre Belözoğlu araçlarına bindirilmiştir. Söz konusu olay, Volkan Demirel ve Emre Belözoğlu'nun stadyumdan ayrılmasından sonra akreditasyon süresinin sona ermesinin ardından gerçekleşmiştir."