Kimliksizleştirme projesi

Taksim'e ayak basanın karşısına TOMA ve çevik kuvvet çıkıyor.

09 Mayıs 2013 Perşembe, 06:30
Abone Ol google-news

Taksim’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nden bu yana adı konulmamış bir sıkıyönetim yaşanıyor. Alınan karar gereği Galatasaray Lisesi önünden Taksim Meydanı’na, Taksim Meydanı’ndan da Galatasaray Lisesi yönüne grupların yürüyüşlerine izin verilmiyor.

Polisin TOMA ve çevik kuvvet ekipleri ile önlem aldığı Taksim’de yürüyüşte ısrar eden gruplara sert şekilde müdahale ediliyor. Taksim Dayanışması üyesi Cem Tüzün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın rant projeleri yaptığına dikkat çekerek “Türkiye’de ciddi bir kimlik kargaşası yaratılıyor. Bunu yapabilmek için önce insanların kimlik aidiyetlerini ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu nedenle bellek mekânları yok ediliyor. Haydarpaşa’da, Taksim Meydanı’nda, Emek Sineması’nda yapılan aynı şey. Ortak bellek yok ediliyor” dedi. Tüzün, “Taksim’e otoriteyi simgeleyen bir bina yapılmak isteniyor. AVM ya da rezidansların hepsi palavra” diye konuştu.

Avukat Can Atalay ise anayasanın “herkesin istediği yerde barışçıl gösteri ve yürüyüş yapma hakkını koruduğunu” anımsattı. Atalay şöyle devam etti: “Başbakan Erdoğan’ın ağzından söylenen Yenikapı ya da Maltepe’deki dolgu alanına gider, gösteri ve yürüyüşlerinizi yaparsınızın hiçbir anlamı yok. Çünkü insanlar kent merkezinde talepleri neyse dillendirme haklarına sahiptirler.”