'Koalisyon güçleri Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'nu vurdu' iddiası

IŞİD'in karargah olarak kullandığı iddia edilen Türkiye'nin Musul Büyükelçiliği binasının ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından vurulduğu öne sürüldü.

11 Kasım 2014 Salı, 11:52
Abone Ol google-news

Kuzey Irak'ta yayın yapan haber kanalı Rudaw, ABD öncülüğünde IŞİD'e karşı kurulan koalisyonun, Musul'daki Türkiye Başkonsolosluğu'nu vurduğunu iddia etti.

IŞİD'in, 49 vatandaşı rehin aldığı yerleşkeyi karargah olarak kullandığı iddia ediliyordu.

Rudaw'ın haberi şöyle:

Rûdaw’ın aldığı bilgiye göre, sabahın erken saatlerinde, savaş uçakları, Ninova vilayetinin merkezi olan Musul’da bombardıman gerçekleştirdi.

Operasyonda vurulan yerler arasında örgütün ana karargahı ile çeşitli işler için kullanılan Türkiye Başkonsolosluğu, Şeriat Mahkemesi, kaymakamlık binası, polis merkezi ile gençlik ve spor müdürlüğü binası yer alıyor.

Kaynaklar, çok sayıda IŞİD’linin öldürüldüğünü bildirirken, kesin sayı elde edilemedi.

IŞİD’in işgali altındaki Musul kentinde silahlı gruplar da, bir süredir örgütül liderleri ile diğer mensuplarını hedef alan saldırılar düzenliyor.

Dün sabah kim oldukları bilinmeyen silahlı kişi veya kişiler, şehrin ana yolu üzerinde Celbuhan bölgesi yakınlarında, örgütün bir aracına silahlı saldırı düzenledi. Eylemde, araç içinde bulunun 3 IŞİD’li olay yerinde öldürüldü.

Önceki akşam, El Cusk mahallesinde bulunan IŞİD’in karargahı patlatılmış, şehir de örgüt mensuplarının bulunduğu konvoya ateş açılmıştı.

Benzer eylemlerde, IŞİD’in üst düzey birkaç emiri de öldürülmüştü.

Irak’ın en büyük ikinci şehri olan Musul, başkent Bağdat’tan 355 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

IŞİD’in Haziran’dan beri işgal ettiği kentte medyaya izin verilmiyor.