Koç Holding 2020'de 9.27 milyar TL kâr etti

Koç Holding, 2020 yılında 9,27 milyar TL'lik konsolide net kâr elde etti. Böylelikle 2020'de holdingin konsolide net kârı 2019 yılına göre yüzde 111 artış kaydetti. Holdingin 2020 kombine kârı ise yüzde 60 artışla 17,25 milyar TL olarak gerçekleşti.

Yayınlanma: 16.02.2021 - 09:13
Abone Ol google-news

Koç Holding, geçen yıl konsolide bazda toplam 183,8 milyar TL ciro elde ederken, konsolide net kârı ise 9,27 milyar TL oldu.

Bloomberg'in derlediği analist beklentilerine göre holdingin 2020 yılında 8,69 milyar TL net kâr gerçekleştirmesi bekleniyordu. 2020 yılında satışlarının 168,79 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesi beklenen Koç Holding 183,8 milyar TL'lik rakama ulaştı.

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, finansal sonuçlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"2020 yılında yaptığımız 10,7 milyar TL kombine yatırımla toplam yatırımlarımız son 5 yılda 42 milyar TL'ye ulaştı. Öte yandan, Aygaz, Bangladeş yatırımında süreci tamamlayarak dünya evsel LPG tüketiminde en büyük paya ve en hızlı büyüme trendine sahip olan Asya pazarına açıldı. Bangladeş pazarına yönelik olarak LPG temini, dolumu ve dağıtımı konularında faaliyette bulunmak üzere, ülkenin en köklü şirketlerinden United Enterprises & Co. Ltd. ile ortaklık sözleşmesi imzalanarak eşit yönetim esaslarına dayalı bir ortak girişim şirketi kuruldu."

Çakıroğlu, otomotiv sanayinin dönüşümüne öncülük edecek olan elektrikli araç yatırımına Ford Otosan ile başladıklarını belirterek, "Dünyanın en çok tercih edilen ticari araç modeli Transit'in ilk tam elektrikli versiyonunu Gölcük fabrikamızda üretme sorumluluğunu üstlendik. Ford Avrupa'nın en büyük ticari araç üretim merkezi olan Kocaeli fabrikalarımızda Ford Otosan mühendisliği ile batarya montaj yatırımımızı da hayata geçireceğiz. Bu yatırım sadece Ford Otosan için değil, ülkemiz için de önemli bir kazanım olup sanayimize uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

"TOFAŞ, OTOMOTİV SANAYİİ TOPLAM HAFİF ARAÇ ÜRETİMİNİN YÜZDE 19'UNU GERÇEKLEŞTİRDİ"

Levent Çakıroğlu, salgının tüm zorluklarına karşın Topluluk şirketlerinin, faaliyet gösterdikleri sektörlerde fark yaratan çalışmalar hayata geçirmeye ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiğini bildirdi.

Tofaş çatısı altındaki Fiat markasının, 2019'da elde ettiği pazar liderliğini geçen yıl devam ettirdiğini belirten Çakıroğlu, "Tofaş, otomotiv sanayii toplam hafif araç üretiminin yüzde 19'unu gerçekleştirdi. 14 yıldır kesintisiz şekilde sektörün lider üreticisi olan TürkTraktör tarım sektörüne destek vermeyi sürdürdü. Türkiye traktör üretiminin yüzde 68'ini ve ihracatının yüzde 86'sını tek başına gerçekleştirdi. Otokar ise 2020 yılında ciro bazında yüzde 20 büyüdü. Şirket, faaliyet gösterdiği segmentlerde üst üste 12'nci kez Türkiye'nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu. Ar-Ge çalışmaları kapsamında da bir ilki gerçekleştirerek Kovid-19'un bulaşma riskini azaltan ‘Güvenli Otobüs’ü geliştirdi. Savunma sanayi alanında iki yeni ihracat siparişi aldı." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en büyük rafinaj kapasitesine sahip olan Tüpraş'ın 2020 yılında 800 milyon TL'nin üzerinde yatırım yaptığını ve yurt içi akaryakıt talebini her şart altında karşılamaya devam ettiğini aktaran Çakıroğlu, entegre ve öncü bir enerji piyasası oyuncusu olmayı hedefleyen Entek ile de kaynak çeşitliliğine ve yenilenebilir enerji yatırımlarına öncelik verdiklerini kaydetti.

"YAPI KREDİ, 382,7 MİLYAR LİRALIK KAYNAK SAĞLADI"

Finans sektöründeki gelişmeleri de değerlendiren Çakıroğlu, şunları kaydetti:

"Yapı Kredi, ekonomiye verdiği kesintisiz desteği sürdürerek 2020 yılında 382,7 milyar liralık kaynak sağladı. Bu yılın başında da, uluslararası piyasalardan 500 milyon ABD doları tutarında sermaye benzeri tahvil ihracı gerçekleştirdi. Dünyanın dört bir yanından, 200'den fazla yatırımcının katıldığı bu işleme, ihraç tutarının 6 katından fazla talep geldi. Bu, ülkemiz ekonomisine ve bankamıza duyulan güvenin bir göstergesi.


En Çok Okunan Haberler