Koronavirüse karşı moleküler kelepçe aşısı geliyor

Koronavirüs salgınının hızla yayıldığı Avustralya'daki bir grup bilim insanı, "Moleküler kelepçe aşısı"nın hayvanlar üzerinde olumlu sonuç verdiğini açıkladı.

12 Temmuz 2020 Pazar, 10:12
Koronavirüse karşı moleküler kelepçe aşısı geliyor
Abone Ol google-news

Avustralya’nın önde gelen eğitim kurumlarından Queensland Üniversitesi’nden koronavirüsle ilgili umut verici bir açıklama geldi. Yerel basına konuşan bilim insanları, “moleküler kelepçe aşısı” adı verilen bir aşının hayvanlar üzerinde olumlu sonuç verdiğini duyurdu.

Ulusal Bağışıklık Araştırma ve İzleme Merkezi’nin başında bulunan Profesör Robert Booy, “Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar bütün gerekli verileri sağladı ve bu sebeple bu hafta insanlar üzerinde denemelere başlıyoruz” dedi.

Koronavirüsle mücadele kapsamında dünyada 130’dan fazla aşı AR-GE sürecinde.

“EMİN OLMASAK İLERLEMEZDİK”

Sözcü'de yer alan habere göre, hayvanlar üzerinde deneylerin Hollanda’da yapıldığını ve oradan gelen sonuçların analiz edildiğini açıklayan Booy, “Güvenliği ve etkisinden emin olmadan hayvanlar üzerinde yapılan deneylerden insanlar üzerinde yapılan deneylere geçemezdik” ifadesini kullandı.

Uluslararası kamuoyu bu gelişmeye heyecanlanırken, dünya üzerinde 130’dan fazla aşı çalışması yapıldığı fakat Queensland Üniversitesi’nin aşısının büyük başarı gösterdiğine dair yorumlar yapıldı. Queensland’da İnovasyondan Sorumlu Bakan Kate Jones, “Bu araştırmaya milyonlarca para harcadık çünkü aşının Covid-19’u yenmek için kritik bir öneme sahip olduğunu biliyoruz”dedi.