Koronavirüse yakalananları bekleyen yeni tehlike!

Bilim insanları, koronavirüse yakalanmadan önce şeker hastası olmayanların, hastalığa yakalandıktan sonra şeker hastalığına yakalanma risklerinin arttığını belirtti. Uzmanlar, covid hastaları arasındaki yeni diyabet vakalarını takip ederek rapor tutuyor.

22 Mart 2021 Pazartesi, 08:09
Koronavirüse yakalananları bekleyen yeni tehlike!
Abone Ol google-news

Bilim insanları, koronavirüse yakalanan ve atlatan insanları bekleyen yeni sorun hakkında bilgilendirmede bulundu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre King's College London'da metabolik cerrahi profesörü olan Francesco Rubino, virüsün neden olduğu hastalıkla kan şekeri durumu arasında olası bir bağıntı gözlemleyerek, ilişkinin kapsamlı bir şekilde araştırılması için çağrıda bulunuyor. Başka doktorlar da Kovid geçiren hastalar arasında hem tip 1 hem de tip 2 diyabet tanılarında artış olduğunu bildirmişti.   

Prof. Rubino, olası ilişkiyi inceleyen araştırmacıların "bağlantının muhtemelen doğru olduğunu düşünmeye başladığını" söyledi. The Guardian'a verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:   

YENİ VAKALARA İLİŞKİN VERİTABANI OLUŞTURULDU   

 Son birkaç aydır Kovid-19 deneyimi sırasında veya bundan kısa bir süre sonra diyabet geliştiren daha fazla hasta olduğunu gözlemledik. Şimdi bu bağlantının muhtemelen doğru olduğunu düşünmeye başlıyoruz: Virüsün şeker metabolizmasının aksamasına neden olma kabiliyeti var.    King's College London ve Monash Üniversitesi liderliğindeki araştırmacılar ve klinisyenler geçen haziran ayında CoviDiab Kayıt Projesi adıyla Kovid-19 hastalarında görülen yeni diyabet vakalarına dair küresel bir veritabanı oluşturmuştu.   

Ek olarak Diabetes & Metabolic Syndrome: Clinical Research & Reviews'de (Diyabet ve Metabolik Sendrom: Klinik Araştırmalar ve İncelemeler) yayımlanan yakın tarihli bir çalışma, hafif ile orta derecede Kovid-19 görülen hastaların yüzde 20,6'sının hastaneye kabul sırasında yeni teşhis edilmiş diyabet hastası olduğunu ortaya koymuştu.     

BAZI DURUMLARDA DİYABETİN BAŞLAMASINA NEDEN OLABİLİYOR   

 Araştırmalarda daha önce virüsün bağlandığı protein olan ACE-2'nin pankreas, ince bağırsak, karaciğer ve böbrek gibi glikoz metabolizmasında yer alan organlarda ve ayrıca akciğerlerde bulunduğu keşfedilmişti. Bunun üzerine bilim insanları korona virüsün daha sonra glikoz metabolizmasında işlev bozukluğuna ve bazı durumlarda diyabetin başlamasına neden olabileceği varsayımında bulundu.   

Küresel veritabanının kurulmasının ardından The Independent'a konuşan Prof. Rubino hastalıkları “iki pandemi” olarak nitelendirmiş ve “Diyabet en yaygın kronik hastalıklardan biri ve şimdi iki pandemi arasındaki kaçınılmaz çarpışmanın sonuçlarının farkına varıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.   

Mevcut kanıtlar korona virüsün önceden diyabetli hastalarda daha ciddi komplikasyonlara neden olabileceğine halihazırda işaret etmişti: Kovid-19'dan ölen kişilerin yaklaşık 4'te birinin kan şekeri rahatsızlığı da olduğu bildirilmişti.   

2019 rakamlarına göre Birleşik Krallık'ta yaklaşık 3,9 milyon kişiye diyabet teşhisi koyuldu fakat doktorlar neredeyse bir milyon kişinin daha teşhis edilmemiş Tip 2 diyabetle yaşadığına inanıyor. Toplam sayının 2030 yılına kadar 5,5 milyona çıkması bekleniyor.