Korsan yazılım zarar veriyor

''Korsan''ların yazılım sektörüne verdiği zararın 468 milyon dolara ulaştığı Türkiye'nin, korsan yazılım kullanımında ilk 25 ülke arasında yer aldığı bildirildi.

19 Ekim 2009 Pazartesi, 07:49
Abone Ol google-news

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, yaptığı açıklamada, korsan yazılımın, yerel ekonomiler üzerinde bir tehdit unsuru olmaya devam ettiğini belirterek, korsan yazılımla hemen her platformda mücadelelerini sürdürdüklerini söyledi.

Kundakçı, International Data Corporation (IDC) tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Korsan Yazılım Araştırması'nın 2008 yılı sonuçlarına göre, Türkiye'de korsan yazılım kullanımının 2007'ye göre 1 puan azalarak, yüzde 65'ten 64'e gerilediğine işaret etti.

Bu gelişmeye rağmen, 2008 yılında korsan yazılım kullanımının Türk yazılım sektörüne verdiği zararın, bir önceki yıla göre yüzde 27 artışla 468 milyon dolara ulaştığına dikkati çeken Kundakçı, ''Bu açıdan dünya ekonomisinde kayıp yaşayan ilk 25 ülke arasındayız. Korsan yazılım kullanımı nedeniyle katlanarak büyümeye devam eden bu zarar, 2004 yılında 182 milyon, 2007'de ise 365 milyon dolar olarak gerçekleşmişti'' diye konuştu.

Kundakçı, IDC tarafından 110 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre, 2008 yılında korsan yazılım kullanımının, 57 ülkede gerilediğini, 16 ülkede ise artış gösterdiğine dikkati çekerek, Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde kullanılan kişisel bilgisayar sayısının hızla artmasına paralel olarak genel olarak düşüş eğiliminde olan korsan yazılım kullanım oranının, dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yılı yüzde 41 ile tamamladığını bildirdi.

Korsan yazılım kullanımının, küresel ölçekte yazılım sektörüne olan maliyetinin ise bir önceki yıla göre yüzde 11 artarak, 53 milyar doları geçtiğini belirten Kundakçı, ''Ekonomide büyük hasar yaratan, yabancı sermaye girişine ve Türkiye'deki yatırımlara engel teşkil eden, Avrupa Birliği üyelik kriterlerinin de ana maddelerden biri olan korsan kullanımının aşağı çekilmesi için kurumların planlı ve kararlı hareket etmesi büyük önem taşıyor'' dedi.

Kundakçı, tüm dünyada ekonomik belirsizliklerin yaşandığını ifade ederek, şunları kaydetti:
''Bu dönemde, korsan yazılım kullanan şirketler, kendi bilgi güvenliğini tehlikeye atmakla kalmıyor, yasal açıdan büyük cezai yaptırımları da göze alıyorlar. Ayrıca, korsan yazılım kullanımına devam edenler, kendi işlerine zarar vermenin yanı sıra yerel ve küresel ekonomide büyük zararlara yol açıyor.''