Kültür, İstanbul’da da cep yakıyor

Londra Avrupa’nın en pahalısı... Londra’da bir çift 6 kültür etkinliğini 921 TL’ye izleyebiliyor. İstanbul’da ise kabaca 444 TL’ye. Başka bir deyişle, asgari ücretin yarısına.

Yayınlanma: 24.08.2014 - 12:20
Abone Ol google-news

Bir çift, bir opera, bir bale temsili izler; bir klasik müzik konserine gider; bir sanat galerisini, bir tarihi mekânı ve bir müzeyi gezerse ne kadar harcama yapar? Bu çift eğer Londra’da yaşıyorsa 256 sterlin, yani yaklaşık 921 TL ödemek zorunda. Eğer çiftimiz İstanbul’daysa ödeyeceği ücret kaba bir hesaplamayla 444 TL’ye geliyor. Londra kadar pahalı olmasa da, Türkiye koşullarını düşününce bu bedel de hiç az değil.

BBC, bir çiftin böylesi kültürel etkinliklere katıldığında, değişik şehirlerde ne kadar harcama yapacağını karşılaştıran bir haber hazırladı. Londra, Varşova, Prag, Budapeşte, Dublin gibi Avrupa kentlerinin karşılaştırıldığı BBC’nin haberinde, en pahalı şehrin Londra olduğunu kaydediliyor. Onu, aynı etkinlikler temel alındığında, 102 sterlin ile Dublin (yaklaşık 367 TL), 93 sterlin ile Prag (334 TL), 80 sterlin ile de Budapeşte (288 TL) izliyor. Varşova’da böyle bir kültürel etkinlik ise 70 sterline (252 TL) mal oluyor.

İstanbul’a geldiğimizde, bu çift Topkapı Sarayı Müzesi’ne giderse 60 TL ödemek zorunda. Oradan Yerebatan Sarnıcı’na gittiklerinde 20 TL. İstanbul Opera ve Balesi’nin Kadıköy Süreyya Operası’ndaki bir temsili (geçen sezonun fiyatına göre) izlemek isterlerse 60 TL, bir bale izlemek için de 60 TL ödeme zorunda.

İstanbul Modern’deki “Çoksesli” adlı sergiyi gezmek için iki kişilik ücret 34 TL. Çiftimiz, önümüzdeki ay sonunda Zorlu Center’daki Fazıl Say konserini, 2. kategoriden bilet alarak izlerse de toplamda 210 TL ödemeli.
Bu durumda karşımıza çıkan bedel 444 TL oluyor. Yani, asgari ücretin yarısına denk geliyor. Türkiye İstatistik Kurumu da en son 2012 yılı için açıkladığı verilerde, kentte yaşayan çocuksuz bir çiftin aile bütçesinden yalnızca yüzde 4.2’lik bir payı eğlence-kültür alanına harcayabildiğini açıklamıştı.


En Çok Okunan Haberler