Leonardo da Vinci, ikinci hayatına başlıyor

İsviçreli otomat ustası Francois Junod'nun 10 yıldır üzerinde çalıştığı Leonardo da Vinci otomatı, resim yapıp, Latince ayna tersi yazılar yazabiliyor.

02 Aralık 2011 Cuma, 14:44
Abone Ol google-news

İsviçre'deki Sainte-Croix köyündeki atölyesinde, onlarca eskiz, alet ve türlü malzemenin arasında çalışan Francois Junod, 80 santimetrelik bu Leonardo da Vinci figürü üzerinde 10 yıldır, otomatın mekanizması üzerinde ise 6 yıldır uğraştığını söyledi.

Junod'nun bugüne dek yaptığı en karmaşık mekanizmaya sahip olan ve 1458 farklı şiir yazabilen Alexander Puşkin otomatı, geçen yıl bir Silikon Vadisi yatırımcısı tarafından açıklanmayan bir fiyata satın alınmıştı.

Francois Junod, karmaşık modelleri yapmanın yıllar sürdüğünü ve 1 milyon doların üzerinde fiyatları olduğunu belirterek, dünyanın her yerinden çok sayıda koleksiyoncunun, antika otomatlarını onarması için kendisine gönderdiğini ifade ediyor.

Başlangıçta, gerçekten bir otomat geleneğine sahip olan Japon müşteriler ile çalıştığını belirten Junod, bugün dünyanın her yerinden çok sayıda alıcısı olduğunu kaydediyor. Junod'nun müşterileri arasında Brunei Sultanı ve Michael Jackson gibi ünlü isimler de yer alıyor.

Dünyada hala bu işle uğraşan sayılı otomat ustalarından olan Junod, kendi kendine çalışan bu makineleri üretmeye başladığı 1980'li yıllarda oldukça sıkıntılı günler geçirmiş.
Junod, karmaşık yapıları nedeniyle büyük hayranlık uyandıran otomatların robotlardan farkının "şiirsellikleri" olduğunu belirtiyor. Otomat ustası Junod, son "eseri" Leonardo'nun sırtını, içindeki mekanizmanın görünebilmesi için şeffaf yapmayı tasarlıyor.

Mekanik saatlere benzeyen bir işleyişi olan bu karmaşık oyuncakların tarihi Antik Yunan'a kadar uzanıyor. 18. Yüzyılda altın çağını yaşayan otomatların en ünlüleri arasında, Pierre Jaquet-Droz'un Fransa Kralı 16. Louis ve eşi Marie-Antoinette için yaptığı üç otomat yer alıyor.

Bir Müzisyen, Yazar ve Ressam'dan oluşan bu üçlü, Neuchatel Müzesinde sergileniyor.