Maden Kanunu'nda değişiklik teklifi alt komisyona sevk edildi

Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'larda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi TBMM komisyonunda görüşüldü. Tüpraş Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Petrol Piyasası Kanunu'nda planlanan değişikliğin yasalaşması halinde Batman Rafinerisi'nin kâr edemez hale geleceği ve tesisin kapatılabileceğini belirtmişti. Yelmenoğlu, komisyonda konuya ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Konuşmaların ardından, teklif alt komisyona sevk edildi.

25 Aralık 2018 Salı, 20:37
Abone Ol google-news

"Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin bugün Meclis Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu'nda görüşüldü. Komisyon, teklifi görüşmek üzere, AKP Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş başkanlığında toplandı. Teklifteki imza sahiplerinden AKP İstanbul Milletvekili Nevzat Şatıroğlu, düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.

Daha sonra Elitaş, komisyon toplantısına katılan TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu'na söz verdi.

BATMAN RAFİNERİSİ AÇIKLAMASI

Yelmenoğlu, teklifte yer alan ham petrolün fiyatlamasıyla ilgili madde hakkındaki görüşlerini içeren mektubu komisyon üyeleriyle paylaştığını belirtti. 

Mektubuna yer alan 'teklifin kabul edilmesi halinde, Batman Rafinerisi'nin kapatılmak zorunda kalınacağı' yönündeki ifadelerine ilişkin açıklama yapan Yelmenoğlu'nun konuşması şu şekilde:

 Bilgi notunda yer alan öneriler üzerinden, Batman rafinerisinin kapanabileceği yönünde haberler yapıldığını aktaran Yelmenoğlu, "Batman rafinerisinin hem bölge hem de Batman ekonomisi için ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Koç topluluğu olarak hiçbir zaman kısa vadeli düşünmüyoruz, kısa vadeli kararlar da almıyoruz. Bu nedenle özeleştirmeden beri, Batman rafinerisine yaptığımız yatırım 600 milyon liranın üzerinde. Kapatılması düşünülen bir rafineriye bu kadar yatırım yapılmayacağını takdirlerinize bırakıyorum. Bilgilendirmeyi, rafinericilik ve uluslararası bir mal olan ham petrolde, rekabetin yoğun olduğunu, fiyatlandırılmasının son derece hassas şekilde yönetilmesi aksi takdirde bunun rekabeti bozacak uygulamalar ve ek maliyetler doğuracağını, bunun da önemli rakamlar edebileceğini göstermek için yaptık." diye konuştu.

Yelmenoğlu, önerilerinin komisyonda dikkate alınacağına ve daha rekabetçi, uluslararası pratiklere daha uygun bir fiyatlandırma metodolojisinin tercih edileceğine inandığını ifade etti.

ELİTAŞ: RAFİNERİNİN KAPATILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Komisyon Başkanı Mustafa Elitaş da Yelmenoğlu'nun fiyatlamaya ilişkin hassasiyetini paylaştığını vurgulayarak, "TÜPRAŞ'ın, Batman'daki rafinerisini kapatması', kesinlikle böyle bir şey söz konusu değildir. Milli bir değerdir. O milli değerin üretilen yerde, işlenerek ekonomiye kazandırılması en önemli unsurlardan, gereklililerimizden biridir. Bu konuda firma gereken ihtimamı göstermektedir. " dedi.

Konuşmaların ardından, teklif alt komisyona sevk edildi.

YELMENOĞLU UYARIDA BULUNMUŞTU

Bugün TBMM'de komisyonda yeni yasa teklifini görüşecek milletvekillerine birer mektup gönderen TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu, Türkiye'nin ilk rafinerisi olan 63 yıllık Batman Rafinerisi için kritik bir uyarıda bulunmuştu.

'BATMAN RAFİNERİSİNİ KAPATMAK ZORUNDA KALIRIZ'

Yelmenoğlu mektubunda, Petrol Piyasası Kanunu ile ilgili TBMM'ye sunulan yasa teklifinin mevcut haliyle kabul edilmesi halinde, Batman Rafinerisi'nin teslim aldığı ham petrolle ilgili yıllık 30 milyon dolarlık ek maliyet oluşacağını ve kâr edemez duruma gelecek rafinerinin kapatılmak zorunda kalınacağını belirtmişti.

Yelmenoğlu ayrıca diğer rafinerilerin kapasite kullanımlarının da düşeceğine ve istihdam kayıpları yaşanacağına dikkat çekmişti.