Magazin terörüne kınama

Basın Konseyi, gazeteciler Emre Çevik ve Sercan Kazancı hakkında ''kınama'' kararı verdi.

14 Aralık 2009 Pazartesi, 14:14
Abone Ol google-news

Basın Konseyi'nden yapılan açıklamada, oyuncu Timuçin Esen'in avukatlarının, Esen'in bir bar çıkışı magazin gazetecileri tarafından tacize uğraması ve ardından da polisler tarafından gözaltına alınması olayına ilişkin şikayette bulunduğu hatırlatıldı.

Konsey Yüksek Kurulu toplantısında konuya ilişkin görüntülerin de izlendiği belirtilen açıklamada, ''Esen'in, Emre Çevik ve Sercan Kazancı'nın röportaj teklifini eylemleriyle reddettiği ve gazetecilerden uzaklaşmaya çalıştığı, buna rağmen basın mensuplarının kendisini takip ederek röportaj yapmak konusunda ısrar ettikleri ve bu ısrarlarının da taciz seviyesine ulaştığının'' tespit edildiği ifade edildi.

Şikayet edilen gazetecilerin, ''olayın başından sonuna kadar olan davranış ve üsluplarının, Basın Meslek İlkeleri'nin, 'Gazeteci görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır' şeklindeki 12. maddesini ağır biçimde ihlal niteliği taşıdığı'' anlatılan Yüksek Kurul'un kararında, bu nedenlerle gazeteciler Emre Çevik ve Sercan Kazancı hakkında oy birliğiyle ''kınama'' cezasının öngörüldüğü açıklandı.

Haklarında şikayette bulunulan diğer 2 gazeteci hakkında ise şikayetin yersiz bulunduğuna işaret edilen açıklamada, ''Timuçin Esen'in özel yaşamına ilişkin olarak yapılmak istenen haberin, kamuoyunun merakını giderici bir yanı olmadığı gibi ayrıca kamu yararı taşımadığının'' saptandığı ifade edildi.