Berberoğlu, kararın TBMM'de okunmasıyla yeniden vekil

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, yeniden yargılanması ve infazın durdurulmasına yönelik karar verdiği CHP'li Enis Berberoğlu ile ilgili olarak, TBMM Başkanı Mustafa Şentop meclisteki grup başkanvekilleriyle görüşme yaptı. Buna göre meclis başkanlığı tezkeresi olarak konu genel kurula gönderildi. Genel kurulda, mahkeme kararının okunması ile Berberoğlu yeniden milletvekili oldu.

11 Şubat 2021 Perşembe, 14:32
Berberoğlu, kararın TBMM'de okunmasıyla yeniden vekil
Abone Ol google-news

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Enis Berberoğlu hakkında verdiği "yeniden yargılama ve infazın durdurulması" kararı ile TBMM Başkanı Mustafa Şentop bugün grup başkanvekilleriyle toplantı yaptı. Toplantının ardından Berberoğlu ile ilgili Başkanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulunda okundu. Berberoğlu, kararının TBMM'de okunmasıyla, 8 ay sonra milletvekili hakkını yeniden kazanarak Meclis'e döndü.

Berberoğlu, salı günü CHP grup toplantısına katıldıktan sonra Meclis Genel Kurulu'nda yasama çalışmalarına katılabilecek.

TURAN'A ALTAY'DAN ANAYASA YANITI

Tezkerenin okunmasının ardından CHP sıralarından alkış gelmesi üzerine AKP Grup Başkanvekili Bülent Turhan'ın "okunan karar beraat değil" demesi görüşmelerde gerilime yarattı. 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Ortada var olan anayasaya neden uymuyorsunuz sonra da ‘gelin yeni anayasa yapalım’ diyorsunuz sizle kanun yaptığımıza şükredin” dedi.

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi, 17 Eylül 2020'de verdiği kararla, Berberoğlu'nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine karar vererek, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine hükmetti.

Bu karara karşı üst mahkemeye itirazda bulunulması üzerine İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, ihlalin giderilmesine ilişkin görevin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesinde olduğu gerekçesiyle itiraz hakkında "karar verilmesine yer olmadığına" hükmetti.

Yaşanan sürecin ardından Berberoğlu'nun avukatları, Anayasa Mahkemesine ikinci kez bireysel başvuruda bulunarak, ihlal kararının gereğinin yerine getirilmeyerek seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği belirtilmişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi 8 Şubat'ta, AYM Genel Kururu kararı sonrası Berberoğlu'nun yeniden yargılama talebinin kabulüne ve infazın durdurulmasına hükmetti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hakkında yeniden yargılama kararı verilen Berberoğlu hakkında hazırlanan fezlekenin bir an Meclis gündemine alınması çağrısında bulunmuştu.

Berberoğlu’nun avukatları fezlekeye itirazda bulunarak Berberoğlu'nun "9 Şubat 2021 tarihli fezlekenin hukukun temel ilkelerine, aleyhe değiştirme yasağı kuralına, usul ve yasaya bariz şekilde aykırı olması sebebiyle keyfilik içeren, müvekkile karşı husumet güdüldüğünün ve objektiflikten uzaklaşıldığının ispatı niteliğinde olan işbu fezlekenin bila ikmal iadesinin istenerek usul ve yasaya uygun yeni bir fezleke düzenlenmesi talebidir" ifadelerini kullanmıştı.