MEB’e Danıştay freni

Danıştay, Eğitim İş’in ısrarlı müca - delesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın Maarif Müfettişi Kılavuzu’nun hukuksuz olduğuna hükmetti. MEB’e çağrıda bulunan Eğitim İş, “Hükümsüz hale gelen maarif müfettişliği atamalarının tamamı ortadan kaldırılmalıdır. Kadrolar boşaltılmalı ve sıfırdan atama yapılmalıdır” dedi.

26 Mart 2019 Salı, 23:40
Abone Ol google-news

Eğitim İş’in “Maarif Müfettişliği Mülakat ve Atama Kılavuzu”na ilişkin başlattığı mücadelede Danıştay İdari Dava Daire Kurulu son sözü söyledi. Üst kurul, Danıştay 2. Dairesi’nin bakanlık lehine verdiği kararı bozarak, kılavuzun hukuksuz olarak oluşturulduğu ve yeniden düzenlenmesi gerektiğine hükmetti.

Yönetmelik gerekir

MEB’e karşı “oybirliği” ile alınan kararda, kılavuzun geçici maddeye dayanılarak çıkarıldığı belirtilerek atamaların “Bakanlığın kılavuzla düzenlemesi olanaklı olmayıp, ancak yönetmelikle düzenlemesi sonucuna varılmaktadır” denildi. Ayrıca, MEB kılavuzunun bakanlığa kanunla verilmeyen bir yetki ile hazırlandığı “kapsamını aştığı” belirtildi.

‘Atamalar hükümsüz’

Mahkeme kararına ilişkin Eğitim İş Merkez Yürütme Kurulu, “Bu aşamada mevcut bakanlık maarif müfettişlerinin atamaları hükümsüz ve kesin olarak hukuka aykırı hale gelmiştir” dedi. Bakanlığın önünde tek seçenek bulunduğunu belirten Eğitim İş, “Hükümsüz hale gelen maarif müfettişliği atamalarının tamamını ortadan kaldırıp, kadroları boşaltması ve MEB Teftiş Kurulu Yönetmeliği’nde yer alan yazılı sınav vs. kriterlerine ve taleplerimiz doğrultusunda oluşturulacak düzenlemeye göre sıfırdan atama yapmasıdır” ifadelerini kullandı.