Meclis'te 'Nusaybin' tartışması

TBMM Genel Kurulu, 27'nci Meclis Başkanı seçimi için TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal başkanlığında toplandı.

22 Kasım 2015 Pazar, 16:51HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Meclis oturumunda Mardin, Cizre ve Yüksekova'da uygulanan sokağa çıkma yasağıyla ilgili görüşlerini ifade ederek partisinin Mardin milletvekillerinin açlık grevinde olduğunu belirtti. Bölgedeki uygulamaların darbe uygulaması olduğunu savunan Baluken, Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağını protesto etmek için açlık grevine başlayan HDP'li milletvekillerinin oylamaya katılamadığını hatırlattı.

TBMM Başkanlık seçiminden kareler

DAVUTOĞLU VE AKP SIRALARINDAN BAYKAL'A ALKIŞ

Oylama öncesi söz alarak başta Nusaybin olmak üzere bölgede uygulanan sokağa çıkma yasağının Meclis gündemine alınmasını isteyen Baluken, grevde olan HDP'li vekillerin de seçim hakkını kullanabilmesi için Baykal'dan sürecin ötelenmesini talep etti. Aksi halde usul tartışması açacaklarını belirten Baluken'in talebini Baykal, sürecin iç tüzüğe uygun olarak başladığını söyleyerek reddetti. Baluken'in dile getirdiği konuların önemli olduğunu belirten Baykal, önümüzdeki günlerde konunun ele alınabileceğini ifade etti. Baykal'ın bu sözleri ise Başbakan Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere AKP sıralarında oturan milletvekilleri tarafından alkışlandı. Bu sırada HDP'li milletvekilleri Meclis Genel Kurulu'nda Doğu ve Güneydoğu'da çekilen bazı fotoğrafları havaya kaldırarak gösterdi.
AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise Baluken'in bir parlamenter olarak konuştuğunu belirterek, kamu güvenliğini sağlayan güvenlik güçlerine yönelik böyle bir ifade kullanamayacağını savundu. Yaşanan tartışmaların ardından yemin etmeyen milletvekilleri kürsüye çağrılarak yemin etmeleri istendi. Daha sonra tezkereler okundu.

İLK TUR OYLARI KULANILIRKEN TEBRİKLERİ KABUL ETTİ

AKP İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman, TBMM eski Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AKP sıralarının en önünde otururken, tebrikleri kabul etti. Oylamanın birinci turunun başladığı dakikalarda oy kullanan AKP'li ve diğer siyasi parti milletvekillerinden bazıları Kahraman'ı tebrik ederken, Davutoğlu ve Yılmaz ile de tokalaştı.

Kahraman, oy kullanımı başlamadan önce arka sıralarda olan koltuğuna oturacakken, partili milletvekilleri grubun en ön sırasına oturması gerektiğini hatırlatarak kendisini buraya yönlendirdi.

KILIÇDAROĞLU, DAVUTOĞLU'NA YOL VERDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, oy kullanmak üzere kabinlere doğru yürüdüğü sırada arkasından gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ile tokalaşarak bir süre sohbet etti. Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu bir birlerine sıra vermek için bir süre çaba gösterdi, ancak Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'na sırasını vererek daha önce oy kabinine gitmesi kosunda ikna etti.

DAVUTOĞLU, BAYKAL İLE TOKALAŞTI

Başbakan Davutoğlu, oy kabininden çıktıktan sonra TBMM Geçici Başkanı Deniz Bakal ile tokalaşarak kısa süreli sohbet etti.

KAHRAMAN, BAYKAL İLE TOKALAŞTI

Oyunu kullanan AKP adayı Kahraman, Baykal'ın yanına yürüyerek kendisiyle tokalaştı ve bir süre sohbet ettiler.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE 4 PARTİNİN ADAYLARI YARIŞACAK

TBMM Başkanlığı için AKP'den İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, CHP'den Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, MHP'den Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP'den Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak. Adaylar seçildikleri illere göre pusuladaki yerini alırken 27'nci Meclis Başkanı seçimi için gizli oylama yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi, üçüncü oylamada ise üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Meclis başkanı seçilecek.

ADAYLARIN PUSULADAKİ YERLERİ

Seçildikleri illere göre pusuladaki yerini alan adayların sıralaması şöyle:
CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan
AKP İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman
MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu
HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat