Metin Serezli yaşamını yitirdi

Tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli yaşamını yitirdi. 1934 doğumlu Serezli 79 yaşındaydı.

10 Mart 2013 Pazar, 09:03
Abone Ol google-news

Uzun süredir akciğer kanseri tedavisi gören Metin Serezli bu sabah saatlerinde evinde hayatını kaybetti. Serezli'nin eşi Nevra Serezli, açıklamada, sanatçının bugün 07.00 sıralarında yaşamını yitirdiğini söyledi.

Sanatçının cenazesinin salı günü öğle vakti Teşvikiye Camisi'nde kılınacak namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verileceğini ifade etti.

 


'Dünya güzeli bir insandı'

Tedavi gördüğü akciğer kanseri nedeniyle 79 yaşında vefat eden tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli'nin ailesi, evlerinde taziyeleri kabul ediyor.

Sanatçının oğlu Murat Serezli, evin önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının sabah saatlerinde vefat ettiğini söyledi.

Metin Serezli'nin yaklaşık iki yıldır akciğer kanseri tedavisi gördüğünü, son bir aydır ise durumunun kötü olduğunu ifade eden Murat Serezli, ''Bugün evde taziyeleri kabul ediyoruz. Salı günü Teşvikiye Camisi'nde de öğle vakti cenaze töreni yapılacak'' diye konuştu.

Serezli'nin evine gelen oyuncu Aydemir Akbaş da 32 yıllık dostunu kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını anlattı.

Üzgün olduğunu belirten Akbaş, şunları söyledi:

''Öyle böyle eğlencesine bir dostluk değil. 1,5 ay evvel 3 oyunum vardı, oyunumu getirdim. 'Metin şunları bir oku da bir sahneye koy' dedim. Okudu ve 'Harika olmuş' dedi. Dünya güzeli bir insandı. Hayatta mutlu olmak istiyorsan öyle bir arkadaş ve dost seçeceksin. Galiba sıra bize geliyor... O aklına hiç kötü şeyler getirmez, insanlara moral verirdi.''


Sanata adanan bir ömür

Tiyatro ve sinema sanatçısı Metin Serezli, sanat yaşamında çok sayıda oyun ve filmde rol aldı.

Oyunculuğunun yanı sıra seslendirme sanatçılığı da yapan Serezli, 1934'de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü, Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümlerinde okudu. 1954'te İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu'nda amatör olarak oyunculuğa atılan Serezli, Erlangen, Bristol ve Avignon festivallerine oyuncu ve Türkiye delegesi olarak katıldı.

1955'te ''Dormen Tiyatro''sunun ilk oyunu olan ''Papaz Kaçtı'' komedisi ile profesyonel tiyatro hayatına başlayan sanatçı, bugüne kadar tiyatrodan hiç kopmadı. Dormen Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Altan Erbulak ile birlikte kurduğu ''Çevre Tiyatrosu'' ve son yıllarda görev aldığı ''Tiyatro İstanbul''da 100'den fazla oyunda rol aldı, 28 oyun ve 5 müzikali yönetti.

200'den fazla radyo oyununda yönetmen ve oyuncu olarak görev alan sanatçı, 50'den fazla film çevirdi, birçok dizide oyuncu ve sunucu olarak görev yaptı.

Avni Dilligil, Afife Jale, Üniversiteler Birliği, İsmail Dümbüllü ve Lions en iyi oyuncu ödüllerinin sahibi olan Metin Serezli, iki çocuk babasıydı.