#MeToo hareketinin sembolü, tecavüz davasını kazandı

Japonya’da #MeToo (Ben de) Hareketi’nin sembolü haline gelen gazeteci Şiori İto, ülkenin ünlü televizyon sunucularından birine karşı açtığı tecavüz davasını kazandı. Mahkeme, sunucu Noriyuki Yamaguçi’yi İto’ya verdiği zarardan ötürü 3 milyon 300 bin yen (yaklaşık 180 bin TL) tazminat ödemeye mahkum etti.

Yayınlanma: 18.12.2019 - 12:42
Abone Ol google-news

Kararın açıklanmasından sonra “zafer” yazan bir pankartla mahkeme önünde açıklama yapan 30 yaşındaki İto, Yamaguçi’ye karşı dava açma kararını destekleyen ve kendisiyle dayanışan herkese teşekkür etti.

Şiori İto “zafer” yazan pankartıyla mahkeme önünde

Medyascope'tan Işıl Eliçin'in haberine göre Şiori İto, 2015 yılında bir haber ajansında stajyerlik dönemi sona ermek üzereyken, iş olanağı araştırmak üzere buluştuğu, ünlü TV sunucusu ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin biyografisinin yazarı Noriyuki Yamaguçi tarafından tecavüze maruz kalmıştı. Genç gazetecinin o dönemde savcılığa yaptığı başvuru, polisin kanıt bulunamadığı iddiası üzerine sonuçsuz kalmıştı.

İto ise, geleneksel Japon toplumunda eşi görülmemiş olanı yapıp başına gelenleri kamuoyuyla paylaşmayı seçti. Yaşadıklarını bir kitapta da toplayan İto, tam iki yıl önce Yamaguçi aleyhinde tazminat davası açtı.

Şiori İto’nun başına gelenleri kamuoyuyla paylaşması üzerine, Japonya’nın erkek egemen kültürü içinde baskılanan kadınların sesi daha gür çıkmaya başladı. Fotoğrafta İto ile dayanışmak üzere mahkeme önünde eylem yapan kadınlar görülüyor.

İto’nun ilk başvurusunu geri çeviren Tokyo mahkemesi, bu kez İto lehine karar vermekle kalmadı, 55 yaşındaki sunucu Yamaguçi’nin “adının lekelendiği” gerekçesiyle açmış olduğu karşı-tazminat davasını da düşürdü.En Çok Okunan Haberler