MGK toplantısı sona erdi

6 saat süren MGK toplantısı sona erdi. Toplantıda iç ve dış gelişmeler ele alındı.

21 Ekim 2015 Çarşamba, 20:50
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yapılan toplantı, 6 saat sürdü. Toplantıda, iç ve dış gelişmeler ele alındı.

MGK toplantısının ardından yapılan açıklamada, toplantıda vatandaşların huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanmasına ilişkin hususların etraflıca görüşüldüğü bildirilerek, "Ülkenin iç ve dış güvenliğine yönelik tehditler ile alınan ve alınacak olan tedbirler hassasiyetle değerlendirilmiş, güvenlik güçlerinin fedakar ve kahramanca mücadelesi takdirle karşılanmıştır" ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Toplantıda, Ankara'da meydana gelen menfur saldırı, yürütülen adli ve idari soruşturmalar çerçevesinde çok yönlü olarak ele alınmıştır. Milletimizin bir arada yaşama iradesini, ülkemizdeki huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütlerle ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğinin altı çizilmiştir. Milli güvenliğimizi tehdit eden ve terör örgütleriyle işbirliği içerisinde hareket eden Paralel Devlet Yapılanması'na karşı yürütülen kararlı mücadelenin çok yönlü olarak sürdürüleceği teyit edilmiştir."

1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesine yönelik tedbirler hakkında Kurul'a bilgi sunulduğu aktarılan açıklamada, toplantıda Suriye'deki gelişmelerin de ele alındığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Suriye'de yaşanan ve uluslararası niteliği gün geçtikçe artan gelişmeler etraflıca değerlendirilmiş, Güney sınırlarımıza yakın bölgelerde yaşanan hareketlilik, yapılan hava sahası ihlalleri de dahil olmak üzere, ele alınmış ve sınır güvenlik tedbirleri gözden geçirilmiştir. Rusya ve İran'ın Suriye'deki rejimle ve bölgedeki gelişmelerle ilgili tutum ve politikaları değerlendirilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Terörizmle Mücadele Zirvesi'nde ele alınan konular hakkında Kurul'a bilgi sunulmuştur. Bölücü terör örgütünün Suriye'deki uzantılarının da uluslararası alanda terör örgütleri kapsamında tescilinin gerekliliğinin altı çizilmiş, DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır."

Suriye'de sivil halka yönelik şiddet ve güç kullanımı sonucunda meydana gelen can kayıplarının ve insan hakları ihlallerinin bir an önce sona erdirilmesinin gerekliliği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi: "Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış insanların mağduriyetlerinin giderilmesi için bugüne kadar yaptığımız çalışmaların, insani sorumluluk bilinci içerisinde devam edeceği belirtilmiştir. Uluslararası toplumun mülteci sorununa çözüm bulmak amacıyla daha somut ve gerçekçi adımlar atması gerektiği, bunun Avrupa ve dünya için de önemli bir problem olduğu dile getirilmiştir. Külfet paylaşımının adil ve kapsayıcı bir şekilde gerçekleştirilmesine ihtiyaç bulunduğu hususunun altı çizilmiştir. Irak'ta yaşanan son gelişmeler gözden geçirilmiş, ülkemizin ve bölge ülkelerinin Irak ile olan ilişkileri ele alınarak, Irak sınırları içerisinde varlığını sürdürmeye çalışan soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı sorunların giderilmesi gerektiği hususu dile getirilmiştir. Yemen, Libya ve Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler hakkında Kurul'a bilgi verilmiş, İsrail'in, insanlığın ortak mirası Kudüs şehri ve Mescid-i Aksa'da izlediği tahrik edici tutumun kabul edilemez olduğu belirtilmiştir. Kıbrıs'ta müzakere sürecinde meydana gelen son gelişmeler ele alınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan kardeşlerimize olan desteğimiz teyit edilmiştir."