"MHP, 'HDP'nin kapatılması' ısrarından vazgeçti" iddiası

Evrensel gazetesi yazarı İhsan Çaralan, AKP ile MHP’nin Seçim ve Siyasi Partiler Yasası’nda yapılacak değişiklikler konusunda anlaştıklarını ve MHP'nin de “HDP’nin kapatılması” ısrarından vazgeçtiğini yazdı. Çaralan, “HDP’nin kapatılmasından MHP’nin hangi nedenle vazgeçtiğini ise zaman içinde göreceğiz” dedi.

24 Şubat 2021 Çarşamba, 12:06
Abone Ol google-news

Evrensel gazetesi yazarı İhsan Çaralan, MHP'nin HDP'nin kapatılmasından vazgeçtiği değerlendirmesini yaptığı yazısında şunları kaydetti: 

"Son günlerde yandaş medyaya sızdırılan bilgilere göre, AKP ile MHP, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası’nda yapılacak değişiklikler konusunda anlaşmışlar. MHP de “HDP’nin kapatılması” ısrarından vazgeçmiş!

Siyasi Partiler ve Seçim Yasası’nda yapılmak istenen değişikliklerin neler olduğu önümüzdeki günler, haftalar içinde görülecek.

HDP’nin kapatılmasından MHP’nin hangi nedenle vazgeçtiğini ise zaman içinde göreceğiz.

Ama şimdiden şunu söyleyebiliriz ki, gelinen aşamada AKP ve MHP’nin; “HDP’nin kapatılmaması ama kapatılmaktan bile beter etmek için ellerinden geleni arkalarına koymayacakları konusunda anlaştıkları” anlaşılıyor.

Bu yüzden de HDP’yi kapatmak yerine, HDP’nin itibarsızlaştırılması ve etkisizleştirilmesi için; HDP’nin parti binalarının basılması, yönetici ve üyelerinin kitleler halinde gözaltına alınması, tutuklanması... gibi, HDP’yi yoracak, yığınlar içindeki faaliyetlerini engelleyecek, HDP’ye yönelik suçlamaların dozunun artırılarak, milliyetçilikle malül muhalefet partileri ile yakınlaşmasını önleyecek, HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının sistematik biçimde kaldırılarak, partinin Meclisteki etkinliğinin azaltılmasına, halk içindeki itibar kaybına uğramasına... kadar çeşitli hesapların yapıldığı açıkça görülmektedir."