Milyonlarca lira damadın arkadaşına gitti

Berat Albayrak döneminde yerli ve milli yapılacağı iddiasıyla ihalesi iptal edilerek Darphane’ye devredilen, sigara ve içki bandrollerinin basımı işini alan DNS firmasının matbaasının olmadığı ortaya çıktı.

17 Şubat 2021 Çarşamba, 16:05
Milyonlarca lira damadın arkadaşına gitti
Abone Ol google-news

Eski Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak döneminde yerli ve milli yapılacağı iddiasıyla ihalesi iptal edilerek Darphane’ye devredilen, sigara ve içki bandrollerinin basımı işini alan DNS firmasının matbaasının olmadığı ortaya çıktı.

Kaçakçılığın önlenmesi, vergi kaybının önüne geçilmesi amacını taşıyan, alkol ve tütün ürünleri başta olmak üzere hassas ürünler için kullanılan bandrol basımı işi devlet açısından da büyük önem taşıyor.

ANKA Haber Ajansı’ndan Bora Erdin’in haberine göre, Türkiye'de tütün ve alkollü ürünlere yapıştırılan bandrolleri, yaklaşık 12 yıldır ihaleleri kazanan Sicpa isimli yabancı bir firma üretiyordu. Ancak ekonomi yönetimi bandrollerin yerli ve milli üretilmesi için görevi Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne verip, Sicpa Türkiye'nin aldığı ihaleyi iptal etti.

KAMU İHALE KANUNU'NUN DIŞINA ÇIKILARAK İHALE EDİLDİ

Böylece görev kamuya geçti. Herkes yeni bandrolleri devletin üretmesini beklerken, çıkarılan düzenlemelerle önce Kamu İhale Kanunu dışına çıkarılan Darpahene'ye, ardından işi 3'üncü firmalara yaptırma yetkisi verildi. Bu yetkinin ardından Türkiye'de mayıs ayında "DNS" adlı bir firma kuruldu.

Darphane yönetimi, 30 Eylül'de, bandrol basımı işini Halil İbrahim Danışmaz’ın yeni kurduğu DNS firmasına verdi. Halil İbrahim Danışmaz’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak’la arkadaş olduğu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sırasında ABD’den düzenli olarak ona bilgi gönderdiği öne sürülmüştü.

Bandrol basım işini 2006 yılından 2019 yılına kadar sürdüren Sicpa Türkiye'nin, son yıllardaki yıllık aldığı bedel ortalama 120 milyon liraydı. Bu bedel DNS firmasının bandrol basım işini almasıyla birlikte 500 milyon liraya çıktı. DNS, işi aldıktan sonra bandrollere yüzde 100 ile yüzde 400 arasında değişen oranlarda zam yaptı. Firma, bundan üç ay sonra da yeni yıla girerken bir zam daha uygulayarak, bandrol basım ücretini yüzde 25 daha artırdı.

MATBAA OLMADIĞI İÇİN BASKI ESKİ FİRMA TARAFINDAN YAPILIYOR

Gelir İdaresi Başkanlığı ihale yaparken, teknik yeterlilik, tecrübe ve mali durum raporlaması isterken, ihalenin DNS firmasına verilmesi sırasında bu koşulların gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği ise belli değil.

Çünkü, bandrol basım ihalesini alan ve henüz 3 aylık DNS firmasının hiçbir tecrübesi olmadığı gibi, kendisine ait bir matbaası da bulunmuyor. DNS, bandrollerin baskısını kendisinden önce yaklaşık 12 yıl süreyle bu işi yürüten Sicpa Türkiye’ye yaptırıyor. Bu durum da “Madem baskı aynı firmada yapılacaktı, neden iş ondan alınarak, çok daha büyük maliyet çıkaran, hiçbir tecrübesi olmayan bir başka firmaya verildi” sorusunu gündeme getirdi.

BÜTÜN ADRESLER TUZLA KİBAR HOLDİNG

Sicpa Türkiye, 2006'da bandrol baskı ihalesini, Kibar Holding ile konsorsiyum kurarak almıştı. Sicpa'dan sonra bandrol basım işini alan DNS şirketi de ihaleyi aldıktan sonra aralık ayında yeni şubesini Kibar Holding'in Tuzla'daki binasına taşıdı. 25 Aralık'ta açılan şubenin adresinde "Kibar Grup Tuzla" bilgisi yer aldı. Üç şirketin de adresi resmi kayıtlarda Yayla Mahallesi Rüya Sokak D-100 Karayolu No:2 Assan Tesisleri olarak yer alıyor.

KİBAR HOLDİNG'DEN AÇIKLAMA

Bandrol basımı ile ilgili Anka Haber Ajansı’nın yaptığı haberin ardından haberde adı geçen Kibar Holding bir açıklama yaptı. Kibar Holding, DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ ile hiçbir ticari ilişkisi olmadığını ifade etti. Adres içeriğinde 'Kibar Group Holding Binası' ifadesinin yazılmasına karşı da hukuki aksiyonlar alınacağını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, 'DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ’nin açık adres bilgisine rağmen, adres içeriğinde 'Kibar Group Holding Binası' ifadesininyazılmasında şirketimizin de bilgisi ve muvafakati bulunmamakta olup, bu konuda ilgili firmaya karşı gerekli hukuki aksiyonlar alınacaktır” denildi.

Ayrıca şirketin DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ ve şubeleri ile bir kira ilişkileri de olmadığı belirtildi. Kibar Holding konu ile ilgili açıklamasında konuyu şu şekilde açıkladı: Haberlerde adı geçen DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ ve şubeleri ile Kibar Holding ve grup şirketleri arasında herhangi bir ticari ilişki ya da kira ilişkisi bulunmamaktadır.

 Kibar Holding AŞ tarafından yapılan kamuoyu açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“17 Şubat 2021 tarihinde bazı yayın organlarında yer alan ve ANKA Haber Ajansı çıkışlı bandrol basım faaliyetlerine ilişkin haberlere dair kamuoyuna açıklama yapılma gereği duyulmuştur. Söz konusu haberlerde yanlış beyan ve iddialara yer verilmiş; gerekli araştırma yapılmadan şirketimiz Kibar Holding AŞ’nin de adı geçirilmiştir. Kibar Holding, Sicpa Assan Ürün Güvenliği Sanayi ve Tic. AŞ ile olan hissedarlığını, şirketteki tüm hisselerini devrederek 29.02.2016 tarihinde sona erdirmiştir. Devir akabinde şirket unvanını 17.03.2016 tarihinde İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğünce tescil edilen unvan değişikliği ile Sicpa Turkey Ürün Güvenliği Sanayi ve Tic. AŞ yapmıştır. Sicpa Turkey Ürün Güvenliği Sanayi ve Tic. AŞ’nin, şirketimizle bir hissedarlığı veya ticari ilişkisi kalmamıştır. Sicpa Turkey Ürün Güvenliği Sanayi ve Tic. AŞ, Yayla Mah. D-100 Karayolu Rüya Sok. No:2 Tuzla/İstanbul adresindeki Assan Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım AŞ unvanlı grup şirketimizin sahibi olduğu taşınmazın belirli bir bölümünde kiracı olarak bulunmaktadır. Bununla birlikte, söz konusu kiracı, 01.02.2021 tarihinde, bahsi geçen kira sözleşmesini feshettiğini ve 01.10.2021 tarihinde ilgili taşınmazı tahliye edeceğini tarafımıza bildirmiştir.

Haberlerde adı geçen DNS İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ ve şubeleri ile Kibar Holding ve grup şirketleri arasında herhangi bir ticari ilişki ya da kira ilişkisi bulunmamaktadır.

Dns İnovasyon Sistemleri ve Teknoloji AŞ'nin açık adres bilgisine rağmen, adres içeriğinde 'Kibar Group Holding Binası' ifadesinin yazılmasında şirketimizin de bilgisi ve muvafakati bulunmamakta olup, bu konuda ilgili firmaya karşı gerekli hukuki aksiyonlar alınacaktır.

Söz konusu haberlerde yanlış beyan ve iddialara yer verildiği; gerçeğe aykırı yayın yapıldığı aşikârdır. Kibar Holding konu ile ilgili tüm yasal haklarını koruyacağını kamuoyuna açıkça beyan eder.”