Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: 2021 YKS tercih sonuç tarihi belli mi? Üniversite tercih sonuçları ne zaman?

Üniversite tercihleri 20 Ağustos 2021 Cuma günü sona erdi. Öğrencilerin gözü ise YKS tercih sonuçlarının açıklanacağı ÖSYM'nin duyuru sayfasına çevrildi. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ek yerleştirme döneminin başlayacak. Peki, 2021 YKS tercih sonuç tarihi belli mi? Üniversite tercih sonuçları ne zaman?

23 Ağustos 2021 Pazartesi, 12:21
Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor: 2021 YKS tercih sonuç tarihi belli mi? Üniversite tercih sonuçları ne zaman?
Abone Ol google-news

Milyonlarca öğrenci 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi merak ediyor. YKS yerleştirme tercihleri 20 Ağustos 2021 23.59'da sona erdi. Tercihlerini tamamlayan YKS adayları ise üniversite tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını araştırıyor.

2021 YKS üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih henüz belli olmadı. ÖSYM'den de henüz resmi bir açıklama gelmedi.

2021 ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında, Elektronik kayıtlar ise 4-8 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacak.

Bu nedenle YKS tercih sonuçlarının Ağustos ayının son haftası açıklanması bekleniyor ancak ÖSYM bu konuyla ilgili resmî bir açıklama henüz yapmadı.

2021 EK TERCİHLER NE ZAMAN, NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacak. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

ÖSYM üzerinden gerçekleşecek ek tercihler için de bir YKS ek tercih kılavuzu yayınlanması bekleniyor. 2021 YKS ek tercihleri için tarihler henüz belli olmadı.