Mitler ve masallar Delioğlu’nun sergisinde

Caddebostan Kültür Merkezi (CKM) Sanat Galerisi’nde Mustafa Delioğlu’nun “Eskiden-Yeniden” sergisi önceki gün açıldı. Soğuk ve fırtınalı havaya karşın sergiye sanat dünyasından birçok isim katıldı. Ziyaretçiler arasında İlhan Şeşen ve gazetemiz çizeri Kamil Masaracı katılanların ilgisini üzerlerine toplayanlar arasındaydı.

10 Ocak 2020 Cuma, 02:00
Mitler ve masallar Delioğlu’nun sergisinde
Abone Ol google-news

Galeride Delioğlu’nun 65  resmi yer alıyor. Serginin başlığını da “Burada 15-20 yıllık resim de var, henüz 7 günlük resim de var. O yüzden ‘Eskiden-Yeniden’ dedim” sözleriyle açıklıyor Delioğlu. Aynı zamanda hiç sergilenmemiş eserleri de var, daha önce başka sergilerde izleyiciyle buluşmuş resimler de. Sanatçı, resimlerinin yer yer dışavurumcu, yer yer de izlenimci olarak tanımlanabileceğini söylüyor. Akrilik ve yağlıboyayla yapılmış resimlerdeki tarihsel göndermeler de ilginç. İzlemesi keyifli bir sergi “Eskiden-Yeniden”; Delioğlu’nun fırın küreğini tuval olarak kullandığı bir resim görmek mümkün. Bunun dışında resimlerin bir kısmında ellerinde cep telefonu tutan figürler de göze çarpıyor. Akrilik ve yağlıboyayla yapılmış resimlerde tarihsel göndermeler var. 

Delioğlu, Picasso’nun çizgi tarzıyla akrabalık da söz konusu olduğunu söylüyor. Resimlerde mitler ve masallar ön plana çıkıyor. Delioğlu bunu şu sözlerle açıklıyor: “Anadolu desenleri, motifleri var, minyatüre göndermeler var. Doğu’yu hissetmek için de itibar ediyorum. Hem Doğu hem evrensel olsun istiyorum. Çok da düşünerek yapmıyorum resmi, duyguyla yapıyorum. Mantığı da sokuyorum içine. Ama duyguyu zedelemesin istiyorum.” Profesyonel hayata çizgi film arka planı çizerek başlayan ödüllü sanatçı Delioğlu, 45 yıl önce kurduğu atölyesinde resim çalışmalarının yanı sıra binlerce kitap illüstrasyonu da yaparak sanat hayatına devam ediyor. Türkiye’nin en iyi figüratif ressamlarından biri kabul edilen Delioğlu’nun resimleri, pek çok ülkeden sanatseverin özel koleksiyonunda bulunuyor. Resim sanatına olan bütüncül yaklaşımı, azmi ve merakı, Mustafa Delioğlu’nu ülkemiz sanatçıları arasında özel bir yere koyuyor. Sergi, 26 Ocak’a kadar CKM’de görülebilir.