Murat Ertel ile 60 saniye

Doğaçlamanın başrolde olduğu #60secondsolo kapsamında düzenlenen serinin son konuğu Murat Ertel oldu.

12 Ağustos 2020 Çarşamba, 11:38
Murat Ertel ile 60 saniye
Abone Ol google-news

ZeN ve BaBa ZuLa gruplarıyla tanınan usta müzisyen Murat Ertel, doğaçlamanın başrolde olduğu Red Bull 60 Second Solo (#60secondsolo) ile özgün bir performansa imza attı. Ertel aynı zamanda son dönemdeki müzik serüvenini aktardı.

‘MÜZİĞİN ÖZÜ BENCE DOĞAÇLAMA, GERİSİ MAKYAJ’

Müziğin sınır tanımadığı performans videoları serisinin son bölümünde elektro saz, gong ve theremin ile özgün bir çalışma gerçekleştiren sanatçı, “Doğaçlama bence müziğin özü, gerisi makyaj, ticari ve çirkin kaygılar içinde belirli formül arayışları. O ilk yaratım anının büyüsünde kayboluyorum. Bir dakikalık solo fikrine bayıldım, parıl parıl bir fikir, çalması da çok keyifliydi” dedi.

Müzik dünyasında özellikle Avrupa başta olmak üzere birçok yer açısından Anadolu Rock’ın ön plana çıkmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Ertel şunları söyledi: “Batı dediğimiz coğrafyada; oraların kültürel ve sanatsal mirası üzerine yepyeni bir şeyler yapmak artık çok zor. Sanatta ise yenilik taze kan demek, özgün olan; süslü ve güçlüden daha değerli. Türkiye coğrafyası da neredeyse uygarlığın başlangıcına dek uzanıyor ve pek bereketli, hem de keşfedilmemiş. Bir nevi hazine diyebiliriz”.

Yerli müzik arenasındaki yansıması üzerine ise “Anadolu Rock Türkiye’de ikinci baharını yaşıyor ya da yaşıyordu. Ancak pandemi ile tüm akımlar gibi savruldu. Gönüllere kurduğu tahtın kalıcı olduğunu biliyorum. Yerli müzik sahnesinden çok, dünya sahne ve müzik akımları arasında yeri parlıyor da parlıyor. Zaten böylesi olmalıydı, geç bile kaldı” dedi.

Söyleşinin tamamına https://www.redbull.com/tr-tr/murat-ertel-60secondsolo adresinden ulaşmak mümkün.