Müthiş iddia... Kafa kesme görüntüleri 'greenbox' mı?

CyberBerkut isimli hacker grubunun, ele geçirdiği görüntüler "IŞİD'in 'kafa kesme' videolarının gerçek olmadığı" ve "Amerika'da bir stüdyoda çekildiği" iddiasını yeniden gündeme getirdi.

30 Temmuz 2015 Perşembe, 14:13
Abone Ol google-news
<video:334389>IŞİD, esir tuttuğu Amerikalı gazeteci James Foley’i infaz etmiş ve görüntülerini yayınlamıştı. CyberBerkut isimli hacker grubunun ortaya çıkardığı görüntülerde ise, bu videoların Amerikan stüdyosunda çekildiği ve her şeyin bir propaganda olduğu iddia ediliyor.

Görüntülerde diz çökmüş kel bir adam, yanında IŞİD militanı ile aynı kıyafetleri giyen ve aynı hareketleri yapan bir kişi, kamera açısı ile örtüşen kameralar, sağ tarafta ise rüzgar efekti için yerleştirilmiş vantilatörler gözüküyor.

Hacker grubu, video boyunca rüzgarın aynı yönden esmesini kafa kesildiği anda ise rüzgarın durmasını kanıt olarak gösteriyor.

GreenBox nedir?

İki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtmaya yarayan sisteme denir. İmkansız, pahalı veya tehlikeli sahneleri kolayca çekme imkanı sunar. Hacker grubunun iddiasına göre montaj olduğu iddia edilen IŞİD videosundaki çöl efekti de bu şekilde yapıldı.