NATO uçakları Kaddafi'nin karargahını vurdu: 6 ölü

NATO uçaklarının Libya lideri Muammer Kaddafi'nin karargahını vurduğu, 6 kişinin öldüğü bildirildi.

12 Mayıs 2011 Perşembe, 06:22
Abone Ol google-news

Bir hükümet yetkilisi, bu sabah uçaklardan atılan füzelerin başkent Trablus'taki Bab-ül Aziziye'deki karargaha isabet ettiğini, 6 kişinin öldüğünü, 10 kişinin yaralandığını belirtti.
Yetkili, ölenlerin sivil olduğunu söylerken, bu bilgi henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

 

El Cezire televizyonu

El Cezire televizyonu, Libya devlet televizyonuna dayanarak verdiği haberde, Muammer Kaddafi'nin çarşamba günü Tripoli'de otelde kabile liderleriyle bir araya geldiğini ve onlarla konuştuğunu duyurdu. Televizyon kanalı, Kaddafi'nin söz konusu liderlerle bir araya gelmesiyle ilgili ayrıntılı bilgi vermezken, bir kabile liderinin Kaddafi'ye ''muzaffer olacaksınız'' dediğini de aktardı.

 

Trablus'ta patlamalar

Libya'nın başkenti Trablus'ta dün gece şiddetli patlamalar meydana geldi. Basın mensupları, karanlıkta uçakların geçtiği sırada Albay Muammer Kaddafi'nin ikametgahının bulunduğu kompleksin yer aldığı Bal El Aziziye bölgesinde dört şiddetli patlama meydana geldiğini, patlamaların geniş bir alanda hissedildiğini bildirdiler. Patlamaların ardından kentin üzerinden iki beyaz duman bulutu göğe yükselirken, yardım araçlarının sirenleri çalmaya başladı ve ateş açıldığı duyuldu.

Öte yandan, Libya rejiminin Kaddafi'yi öldürmeye çalışmakla suçladığı NATO'nun hava taarruzundan bu yana ilk kez Albay Muammer Kaddafi'yi gösteren görüntülerin dün saat 19.30'a doğru çekildiği ve aynı gün devlet televizyonu tarafından yayımlandığı belirtildi. Libyalı bir yetkili, Kaddafi'yi ülkedeki aşiret liderleriyle beraber gösteren bu görüntülerin NATO'nun 30 Nisan'da düzenlediği ve Kaddafi'nin oğullarından Seyfi El Arab ile üç torununun öldüğü hava taarruzundan bu yana Libya liderinin ilk görüntüleri olduğunu kaydetti.