Nefes nefese yarış

CHP İstanbul İl Başkanlığı için dört adayın ismi öne çıkıyor

26 Aralık 2015 Cumartesi, 03:33
Abone Ol google-news

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın 35. Olağan Kongresi bugün Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 635 delegenin oy kullanacağı kongrede eski milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek, İşadamı Cemal Canpolat ve yazar Necdet Saraç’ın da aralarında bulunduğu 10 isim adaylıklarını açıkladı. Genel Sekreter Gürsel Tekin ve Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş’ın, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun herhangi bir ismi işaret etmediğine dikkat çekmesiyle yarışın büyük bir çekişmeye sahne olması bekleniyor.

Bugüne kadar sadece eski Kadir Gökmen Öğüt, Gökhan Zeybek, Cemal Canpolat, Necdet Saraç, Ali Fatinoğlu, Kenan Sönmez, İrfan Karacan, Seyfi Erbaş, Eşref Sami Bayar ve Koza Yardımcı adaylıklarını açıkladı. 10 ismin resmi olarak aday olabilmeleri için bugün en az 64 imzayı divan kuruluna sunması gerekiyor. Bu nedenle adayların 3 ya da 4’e düşebileceği belirtiliyor.

Kongrede yarışın Cemal Canpolat, Gökhan Zeybek, Necdet Saraç ve Kadir Gökmen Öğüt’ün arasında geçeceği belirtiliyor. Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak’ın Gökhan Zeybek’i, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile birlikte desteklediği konuşulurken Canpolat ve Saraç’ın Alevi kimliğinden dolayı parti içindeki Karadenizli seçmenleri küstürmemek için Zeybek’in ortaya çıkarıldığı söyleniyor. Zeybek’in karşısında ise en güçlü aday olarak Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin de desteklediği belirtilen Cemal Canpolat görünüyor. Bir başka Alevi aday Necdet Saraç’ın ise bu ikiliyi zorlayabileceği söylenirken Kadir Gökmen Öğüt’e parti içinde destek olduğu ancak yarışı kazanmasının zor olduğu dile getiriliyor.