Netanyahu: Operasyonları genişleteceğiz

İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki 2 eve gerçeleştirdiği hava saldırılarında 2 çocuk öldü, 14 kişi yaralandı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ''Gazze'ye operasyonlar sürüyor ve bunu genişletmeyi planladık'' dedi.

18 Kasım 2012 Pazar, 07:04
Abone Ol google-news

İsrail Ordusu'na ait savaş uçaklarının sabaha karşı Gazze'nin kuzeyindeki 2 eve gerçekleştirdiği saldırılarda Tamir ile Cumane isimli 2 çocuk öldürüldü, 15 kişi yaralandı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzettin Kassam Tugayları, Gazze kıyılarının yakınlarında bir İsrail zırhlısını vurduğunu duyurdu.

 

"Operasyonlar genişleyecek"

Netanyahu, ''Hamas'a ve diğer terör örgütlerine ağır bir bedel ödetiyoruz'' derken, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin operasyonlarda ciddi bir ilerleme kaydettiğini de sözlerine ekledi.
Başbakan Netanyahu, operasyonların gelecekteki seyrine ilişkin ''Gazze'ye operasyonlar devam ediyor ve bunu genişletmeyi planladık'' demekle yetindi.

Netanyahu'nun bu açıklaması İsrail medyasında kara operasyonunun çok yakın olduğu şeklinde yorumlandı.

Öte yandan Netanyahu, dünya liderleriyle yürüttüğü telefon diplomasisi içinde ''Görüşmelerim sırasında İsrail'in kendini savunma hakkına saygı gösteren dünya liderlerine minnettarlığımı ilettim. Kendilerine sivillere zarar vermemek için elimizden geleni yaptığımızı ancak Hamas ve diğer örgütlerin sivilleri vurmak için çaba sarf ettiklerini de belirttim'' dedi.

Obama ile haftasonu yaptığı görüşmenin içeriği hakkında bilgi veren Başbakan Netanyahu, ''Obama'ya, İsrail'in kendini savunma hakkına verdiği destek ve demir kubbeyi geliştirmek için ABD halkının katkıları için teşekkür ettim'' dedi.

Netanyahu, yeni askere çağrılan yedeklere de ''hızlı ve etkileyici bir biçimde hareket ederek görev yerlerine gitmelerinden dolayı hepsine minnettarım'' diyerek teşekkür ederken, yedek ve askere alınanların herhangi bir emir almaya hazır durumda olduklarını da sözlerine ekledi.

Binyamin Netanyahu, ''Hükümet olarak görevimiz, vatandaşlarımızın güveni için gereken her şeyi yapmaktır. Biz de bunları yapıyoruz'' dedi.

 

Cameron'dan çağrı

İngiltere Başbakanı David Cameron, İsrailli mevkidaşı Binyamin Netanyahu'dan Gazze'deki krize son vermek için elinden geleni yapmasını istedi.