Nuh Köklü ölümünün 5. yılında unutulmadı

Türkiye’de öldürülen 65. gazeteci olan Nuh Köklü ölümünün beşinci yılında anıldı.

17 Şubat 2020 Pazartesi, 22:05
Nuh Köklü ölümünün 5. yılında unutulmadı
Abone Ol google-news

Gazeteci Nuh Köklü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) tarafından ölümünün 5. yılında  Basın Müzesi’nde anıldı.

Anma etkinliğinde konuşan TGC Başkanı Turgay Olcayto demokrasiden hızla uzaklaşıldığını söyleyerek “İktidara ‘gazetecileri artık potansiyel suçlu olarak görmekten vazgeçin’ diyorum. Esnaf, polis, jandarma, muhtar kendisini devletin bir parçası olarak görüyor” diye konuştu.

Gazeteci Sibel Köklü ise “Nuh’u kaybettiğimiz gece, adli tıpta, mahkemede bizi yalnız bırakmayanlara çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

NUH KÖKLÜ KİMDİR?

1968 yılında Ankara’da doğdu. Liseyi Ankara’da Mamak Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo ve Televizyon Bölümü’nü bitirdi. Mesleğe, İstanbul Life Dergisi’nde editör olarak başladı. Aynı dergide haber müdürlüğü görevini üstlendi.

Nokta ve Express dergilerinde çalıştı. Birgün Gazetesi’nin kuruluşunda görev aldı. Bianet haber sitesinde editörlük yaptı. Açık Radyo’da “Bir şey daha var” programını hazırladı. 2003 yılında Latin Amerika’ya gitti. Bir yıl Arjantin, Peru ve Uruguay’da yaşadı. Yurt dışında bulunduğu sürede Bianet’e haberler göndermeye devam etti.

Türkiye’ye döndüğünde Sabah Gazetesi’nde çalıştı. Radikal 2’de yazılar yazdı. 2009 yılında ATV-Sabah grubundaki grev nedeniyle işten çıkartıldı. O dönem Türkiye Gazeteciler Sendikası işyeri temsilcisiydi.

Daha sonra 2010-2014 yılları arasında NTV’de program editörü olarak çalıştı. Kadro daraltılması gerekçesiyle NTV’deki işinden çıkarıldı. Gazetecilik dışında başka iş yapmadı. Yaşamı boyunca mesleğini sürdürmek için mücadele verdi. Öldürüldüğünde 47 yaşındaydı.