O general Diyarbakır’da

YAŞ’ın ardından İçişleri Bakanlığı bünyesinde jandarmada da atamalar yapıldı. Mardin’de 13 köylünün faili meçhul bir şekilde öldürülmesinden yargılanarak beraat eden Musa Çitil, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı oldu.

08 Ağustos 2015 Cumartesi, 05:54
Abone Ol google-news

Yüksek Askeri Şûra’nın çalışmalarının ardından Genelkurmay Karargâhı’nda da değişiklikler oldu. Genelkurmay Başkanlığına atanan Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay Harekat Başkanlığı’na Korgeneral Satı Bahadır Köse, İstihbarat Başkanlığına ise Korgeneral Mustafa Özsoy getirildi.

YAŞ’ın ardından TSK’de bazı kritik görevlere atamalar da yapıldı. Bu çerçevede YAŞ’ta ilk sıradan Korgeneralliğe yükselen Satı Bahadır Köse Genelkurmay Harekât Başkanı oldu. Karargâhın diğer önemli başkanlıklarından biri olan İstihbarat Başkanlığı’na ise dördüncü sıradan Korgeneral olan Mustafa Özsoy atandı.

Korgeneral Salih Ulusoy, Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı’na, Korgeneral Uğur Tarçın MEBS Başkanlığı’na, Lojistik Başkanlığına Korgeneral Fikret Erbilgin getirildi.

Dişli, yerinde kaldı

YAŞ’ta terfi alan AKP kurucusu Şaban Dişli’nin kardeşi Mehmet Dişli’nin yeri ise değişmedi. Dişli, Tuğgeneral rütbesiyle yürüttüğü Genelkurmay Proje Yönetim Daire Başkanlığı’nı Tümgeneral rütbesiyle de sürdürmeye devam edecek ve en az üç yıl bu görevi yapmış olacak. Resmi Gazete’de bu nedenle atamanın yanına parantez içinde “intibak” notu düşüldü. Genelkurmay’da dikkat çeken bazı atamalar da yapıldı. Buna göre TSK’de geçen yıllarda kurulmasına karşın komutanlık düzeyi düşük tutulan Siber Savunma Komutanlığı’nın seviyesi yükseltildi. Tuğgeneral Mesut Bedri Usta’nın atandığı komutanlık Genelkurmay MEBS Başkanlığı’na bağlandı. Karargâhın önem atfedilen birimlerinden bir diğeri ise Genelkurmay Yunanistan-Kıbrıs ve Denizcilik-Havacılık Daire Başkanlığı. Bu göreve Tuğamiral Mustafa Sözer atandı.

Genelkurmay Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’na ise Tümgeneral Muhittin Fatih Sert getirildi.

Ünal’ın yerine Şanver

YAŞ sonrası Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Abidin Ünal’ın mevcut görev yeri olan Muharip Hava Kuvvet ve Hava Füze Savunma Komutanlığı korgeneral seviyesine düşürüldü. Bu komutanlığa halen Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevini yürüten Korgeneral Mehmet Şanver getirildi.

Jandarma atamaları

YAŞ’taki terfilerin ardından İçişleri Bakanlığı bünyesinde Jandarma Genel Komutanlığı’nda da bazı atamalar yapıldı. Bu çerçevede YAŞ’ta terfi eden Korgeneral Ata Kalkan’ın, Jandarma Genel Komutanlığı Lojistik Başkanlığı’na ataması yapıldı. Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı’na Tuğgeneralliğe yükselen Tanju Selçuk Yücel atandı. Mardin Derik’teki faili meçhul cinayetler iddiasıyla yargılanmasının ardından beraat eden ve Tümgeneralliğe terfi eden Musa Çitil de Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı’na getirildi.