Öğrenciden öğretmenine: Toplu cezalandırma yönteminiz Cenevre Sözleşmesi'ne aykırı

İskoç yazar Mason Cross'un kızının "Öğretmenimin daha iyi yapabileceği şeyler neler" başlığı altındaki anketine verdiği cevap gündeme oturdu. Küçük kız öğretmenini toplu cezalandırma yönteminin Cenevre Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu yazdı.

26 Mayıs 2017 Cuma, 15:26
Abone Ol google-news

İskoç yazar Mason Cross ise "Kızım bu yanıtı okulda gerçekten verdi. Onu cezalandırsam mı, yoksa ona dondurma mı alsam bilemedim…" mesajını Twitter'dan paylaştı. Cross'un paylaştığı kağıt fotoğrafı, kızının okulunda yapılan bir yıl sonu anketine aitti.

Küçük kız o ankette yer alan "Öğretmenimin daha iyi yapabileceği şeyler neler?" sorusuna Cenevre Sözleşmesi'ne atıf yaparak yanıt verdi.

Viral olan cevap şu şekildeydi:
"Öğretmenimin, suçu olmayanları da kapsayan toplu cezalandırma yöntemini, ki bu tür cezalandırmalar 1949 Cenevre Sözleşmesi'ne göre de savaş suçudur, kullanmamasını isterim"
Yazar babanın Twitter hesabından yaptığı paylaşım, yalnızca saatler içinde onbinlerce kez retweet (yeniden paylaşım) edildi.

Dondurma kampanyası teklif edildi
Mason Cross'a Twitter üzerinden gelen yorumların çoğunda ise ondan kızına dondurma alması istendi.Hatta bir Twitter kullanıcısı, küçük kızın bir yıllık dondurma harcamasını karşılamak için kampanya başlatmayı dahi teklif etti. Cross, fenomen yanıtın kahramanını ise sonrasında paylaştığı fotoğrafla tanıttı. Bu paylaşımda kızının elinde iki tane dondurma ve kendisinin şu mesajı vardı: "Halk istedi" (BBC Türkçe)