Okullara yazı gitti... Çaycuma'da yılbaşı kutlamasına yasak

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen yazıda, okullarda yılbaşı etkinliği düzenlenmemesi istendi.

30 Aralık 2015 Çarşamba, 14:29
Abone Ol google-newsİlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir imzasıyla 28 Aralık'ta tüm okullara gönderilen 'Yılbaşı Etkinliği Düzenlenmemesi' konulu yazıda, okullarda ve eğitim kurumlarında yılbaşı partisi, yılbaşı kutlaması, eğlencesi adı altında geçen yıllarda çeşitli etkinliklerin düzenlendiği hatırlatıldı. Yılbaşı kutlamalarının hristiyan batı kültürünün bir geleneği olduğu belirtilen yazıda, şöyle denildi:

"Milli kültürümüzle, milli ve dini değerlerimizle hiç bir ilgisi olmayan yılbaşı kutlamaları çocuklarımızın ve gençlerimizin kendi kültürümüze ve değerlerimize yabancılaşmalarına, yozlaşmaya, başka milletlerin değerlerini benimsemelerine, milli ve manevi değerlerimizden uzaklaşmalarına yol açmaktadır. Ayrıca Türk milli eğitiminin temel amaç ve hedefleri ile de bağdaşmamaktadır. Yukarıda açıklanan gerekçeler nedeniyle, okullarımızda yılbaşı kutlaması, yeni yıl eğlencesi ve bu amaca hizmet edecek hiç bir etkinlik yapılmaması, velilerimizden ve öğrencilerimizden kutlama amacıyla her hangi bir talepte bulunulmaması, yeni yıl kutlamalarını çağrıştıracak süsleme ve semboller kullanılmaması, özellikle bu amaca yönelik eğitim öğretimin aksatılmaması, ortaokul ve liselerde öğrencilerimizin, yılbaşı kutlamanın milli ve dini bakımından sakıncaları ile ilgili bilgilendirilmesi hususunda gereğini önemle rica ederim."

EĞİTİM-SEN'DEN TEPKİ

Eğitim- Sen Zonguldak Şube Sekreteri İsmet Akyol, okul müdürlüklerine gönderilen yazıyla yılbaşı kutlamalarının yasaklandığını belirterek tepki gösterdi. Yeni yılın dini bir özelliğinin bulunmadığını belirten Akyol, şöyle konuştu:

"Yılbaşı olayı sadece bir takvim olayıdır ve yeni bir yıla girmenin hiçbir dini özelliği yoktur. Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yılbaşını doğrudan hristiyanlık ile bağdaştırması eğitimde yaşanan dinselleşme sürecinin bizzat Milli Eğitim Bakanlığı eliyle sürdürüldüğünün itirafı niteliğindedir. Okullarda her yıl yapılan yeni yıl kutlamaları ile ilgili zorla dini içerik aranması kabul edilemez. Yeni yılla ilgili olarak yapılan etkinlikler eğitim öğretimi ve öğrencileri motive eden önemli sosyal etkinlikler olarak görülmelidir. Çocuklar, çevrelerinde gelişen tüm olumsuzluklara rağmen yeni bir yılı umutla karşılayabilmelidir."