Önce destek sonra köstek

Sinema Genel Müdürlüğü’nün yeni filmi ‘Zer’e yaptığı sansürü, söz konusu sahnelerde perdeyi karartarak deşifre eden yönetmen Kazım Öz sansürü anlattı.

12 Nisan 2017 Çarşamba, 18:51
Abone Ol google-news

Lale Ulusal Yarışma bölümünde yarışan yeni filmi “Zer”in önceki akşam yapılan gösteriminde T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Üst Denetim Kurulu’nun filmine yaptığı sansürü ifşa etti. Yönetmen kurulun sansürlediği sahneleri kaldırmak yerine söz konusu sahnelerde perdeyi karartarak uygulamayı protesto etti. Evrensel gazetesinden Vedat Aydemir’in haberine göre Öz, gösterim sonrası karartılmış sahnelerle ilgili konuşarak, “Bu sahne T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Üst Denetim Kurulu tarafından sakıncalı bulunduğu için izleyemiyorsunuz. Maalesef Türkiye’de sinemada bir ‘Karanlık Sahneler Dönemi’ başlatılmak isteniyor” açıklamasını yaptı.

‘Riyakârlık ortaya çıktı’

Sansür sürecini gazetemize anlatan Öz, filmde sansürlenen birkaç sahne olduğunu, hepsinin Dersim Katliamı’nı anlattığını ve toplamda filmin yaklaşık üç buçuk dakikasının sansürlendiğini aktarıyor. Yönetmene göre asıl çelişki, Bakanlık’ın sansürlediği filme üç yıl önce yani henüz çözüm süreci devam ederken destek vermiş olması. Kazım Öz’e göre bu, mevcut iktidarın “ihtiyaç duyduğunda demokrat ihtiyaç duyduğunda despot” olduğunun bir göstergesi: “Dönemin Başbakanı’nın zamanında ‘katliam’ olarak niteleyip özür dilediği Dersim Katliamı’yla ilgili sahnelerin çıkartılması istendi. Bu da mevcut iktidarın o olayda ne kadar samimiyetsiz olduğunu gösteriyor. Çözüm süreci zamanında bu filme destek verirken şimdi sansürlemeleri riyakârlığı ortaya çıkarıyor. Şu anda gerçek kimlikleri ortaya çıktı demek ki. Bugün de söyledikleri bir sürü şeyle ilgili şüphe uyandıran bir durum.” “Zer” 21 Nisan’da gösterime girecek. Kazım Öz, filmi o sahneler olmadan gösterileceği için üzgün ama mücadelesinin bitmediğini söylüyor. Filmin Türkiye’de tüm sahneleriyle gösterilebileceği günlerin geleceğinden umutlu...