Linkedln: 500 milyon kullanıcının verileri çalındı, açık artırmada satışa çıkarıldı

Sosyal iş bulma ağı ve paylaşım platformu Linkedln, 500 milyon kullanıcının kişisel verilerinin siber korsanlar (hacker) tarafından çalındığı ve açık artırmayla satışa çıkarıldığı bilgisini doğruladı.

09 Nisan 2021 Cuma, 14:00
Linkedln: 500 milyon kullanıcının verileri çalındı, açık artırmada satışa çıkarıldı
Abone Ol google-news

Sosyal iş bulma ağı ve paylaşım platformu olan Linkedln, 500 milyon kullanıcının kişisel verilerinin hackerlar tarafından çalındığı bilgisini doğruladı.

Şirket, çalınan verilerin, hackerler arasında popüler olarak kullanılan bir internet sitesinde açık artırmayla satışa çıkarıldığını belirtti. Linkedln, çalınan verilerin kendi internet siteleri üzerinden değil başka sitelerden çalındığının altını çizdi.

KULLLANICI KİMLİKLERİ VE TELEFON NUMARALARINA KADAR SATILMIŞ

Siber güvenlik ve araştırma sitesi CyberNews, çalınma olayını ilk olarak Salı günü duyurmuştu. CyberNews, çalınan verilerin, kullanıcı kimlikleri, isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları, cinsiyet bilgileri ve bu kişilerin diğer sosyal medya profillerine verilen linklerin, dört basamaklı meblalardan açık artırmaya çıkarıldığı ortaya koymuştu.

Konuyla ilgili CyberNews’in haberi sonrası, Linkedln yetkilileri, söz konusu haberin doğruluğunu onaylayarak, verilerin kendi platformları üzerinden çalınmadığını savundu.

LinkedIn, kullanıcılarının açık artırmaya çıkarılan bilgilerini zaten profillerde açık bir şekilde paylaşılmış veriler olduğunu ifade etti. Şirketten yapılan açıklamada, “Bu, LinkedIn üzerinden bir veri ihlali değil ve inceleyebildiğimiz kadarıyla, LinkedIn kapalı profillerinden hiçbiri yok" diye belirtildi.