'Paket olumlu fakat yetersiz'

AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, 1982 Anayasası'nın bir çok alanda olduğu gibi AB yolunda Türkiye'nin önünü tıkadığını belirtirken Anayasa değişiklik paketini "olumlu fakat yetersiz" olarak niteledi.

24 Mayıs 2010 Pazartesi, 11:51
Abone Ol google-news

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi(AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, 1982 Anayasası'nın bir çok alanda olduğu gibi AB yolunda Türkiye'nin önünü tıkadığını belirtirken Anayasa değişiklik paketinin "olumlu fakat yetersiz" olduğunu da söyledi.

Mevlüt Çavuşoğlu, Strazburg merkezli Avrupa Parlamentoları Gazetecileri Derneği üyesi 9 basın mensubunu makamında kabul etti. Kendisinin AKPM Başkanı seçilmesiyle birlikte Türklerin, bütün Avrupa'nın kendilerine karşı olmadığını daha net olarak anladıklarını ifade eden Çavuşoğlu, 1982 Anayasası'nın bir çok alanda olduğu gibi AB yolunda Türkiye'nin önünü tıkadığını kaydetti.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Ankara Ofisi'nden verilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, görüşmede AKPM Başkanı olarak, evrensel değerlerde standartların yükseltilmesi için Türkiye'de gerçekleştirilen Anayasa değişikliklerine kendisinin de en fazla katkıyı sağlamaya çalıştığını da belirtti.

Anayasa değişiklik paketini "olumlu fakat yetersiz" olarak niteleyen. Mevlüt Çavuşoğlu, Anayasa değişiklik paketinin Venedik Komisyonu tarafından olumlu karşılandığının altını çizdi.